تدابیرهاسبک زندگی

تدابیر فصل زمستان

Winter season

فصل زمستان :

مزاج فصل زمستان مانند بلغم که یکی از اخلاط سازنده بدن است سرد و تر می باشد؛ و علت سردی و تری آن دور بودن خورشید از سطح زمین و بارش برف و باران است.

این فصل مناسب افراد دارای مزاج گرم و خشک یا صفراوی هاست.

در ادامه با بیماری های مختص این فصل و تدابیر تندرستی در زمستان آشنا می گردید.

بیماری های فصل زمستان :

بیماری هایی که در این فصل به واسطه تولید بلغم، زیاد دیده می شود: زکام (آبریزش بینی)، نزله (آبریزش دهان) و سرفه است؛ که امروزه به جمع اینها سرماخوردگی گفته می شود.

و بیماری‌های بلغمی در این فصل به سبب بسته شدن منافذ و روزنه های سر و بدن، و به دنبال آن بخارات غلیظی که از غذاهای سرد و تر تولید می شود؛ به سمت سر حرکت کرده؛ و به دلیل سردی هوا منعقد شده و ریزش و نزول آن به هر عضوی که ضعیف باشد؛ مانند دندان، گوش، چشم، حلق، ریه، نای، و معده و … منجر به بیماری های گوناگونی مثل رمد در چشم، خناق در حلق، ذات الریه، و در نهایت زکام و نزله که مادر بیماری ها است می شود.

در کل، این فصل برای افراد دارای مزاج سرد و تر و پیران به هیچ وجه مناسب نیست و کاملا مخالف مزاج آنهاست به حدی که از حال خودشان نفرت پیدا می کنند.

بیماری های فصل زمستان
بیماری های فصل زمستان

تدابیر فصل زمستان :

* پوشش خود را در این فصل زیاد کرده و از لباسهای پشمی، ابریشمی و پنبه ای استفاده کنید.

* محل سکونت خود را گرم نگهدارید و بر روی فرشهای گرم نشسته و هنگام خواب، خود را خوب بپوشانید.

* در این فصل باید ورزش، حرکت و فعالیت بیشتری نسبت به سایر فصل ها داشت، خصوصاً افرادی که رطوبت زیادی در بدنشان باشد.

* از فصد، حجامت، قی یا استفراغ و اسهال قوی در این فصل پرهیز کنید اما در زمان احتیاج با تشخیص طبیب مسهل های ضعیف یا متوسط قوی و فصد و حجامت به هنگام ضرورت جایز است.

* غذا در این فصل باید معتدل و غلیظ مثل حلیم، کله پاچه، آبگوشت و انواع کباب با گوشت گوسفند، کبک، گنجشک، جوجه کبوتر ، بلدرچین، گوسفند و امثال اینها باشد؛ زیرا به دلیل بسته شدن منافذ و روزنه های پوست حرارت غریزی در داخل بدن جمع شده که به دنبال آن قوه هاضمه نیز قوی شده؛ و این قوی شدن به هضم بهتر غذا کمک میکند.

همانطور که بقراط می گوید که باطن در بهار و زمستان به طبیعت خود گرم و تر است و در جای دیگری گفته که در زمستان هضم غذا برای بدن و معده آسانتر است و بعد از زمستان بهار و بدترین زمان جهت هضم غذا، تابستان است و بعد از آن پاییز.

* حرکت و فعالیت بدنی خود را در این فصل بیشتر کنید و در طول روز اندکی در آفتاب قدم بزنید.

* هرگز در مکان های سرد ننشینید خصوصاٌ بانوان که موجب عارضه هایی از قبیل کیست و فیبروم، درد کمر، نازایی و … می‌شود.

* در صورت بروز درد در ناحیه مفاصل بویژه افراد چاق و بلغمی مزاج میتوانید از روغن مالی و ماساژ موضع درد با روغن بادام تلخ بهره برده؛ و سپس با پنبه و پارچه ای نخی آن را بپوشانید.

* فضای درون خانه را خیلی گرم نکنید.

* به محض ورود به خانه بلافاصله به سمت بخاری یا هر وسیله گرمایشی نروید.

تدابیر تندرستی در زمستان
تدابیر تندرستی در زمستان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا