روزه درمانی

نکاتی برای افزایش بهره مندی از خواص درمانی روزه

Therapeutic properties of fasting

نکاتی برای افزایش بهره مندی از خواص درمانی روزه

روزه داری روشی برای پیشگیری از بیماری‌ها و پاکسازی بدن است. و درمانی برای انواع بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های سخت و‌ صعب العلاج می‌باشد. روزه و سلامتی ، خواص درمانی روزه ، عوارض روزه داری ، فواید روزه داری از نظر اسلام ، فواید معنوی روزه

از ویژگی‌های خاص روزه‌داری افزایش حرارت است که در ریزترین و در بین ریز ذره‌های بدن آتشی مقدس و پاک کننده ایجاد می‌کند و بدین ترتیب آنچه از طریق مسهل، انفیه، حجامت، فصد، حقنه، آبزن، قی‌آورها و … هنوز پاکسازی کامل نشده است، به وسیله روزه پاکسازی شده و پس از گذشت یک ماه از زمان روزه داری، روزه دار با بدنی جوان و نو مانند آن که تازه خلق شده زندگی جدیدی را شروع می‌کند و برای تأکید بر این سلامتی و به شکرانه آن زکات فطره می‌پردازد.

مگر نه اینکه زکات فطره زکاتِ سلامتی بدن است!؟

بدن روزه دار همواره گرم است؛ چرا که رطوبت‌های غلیظ که در روزنه‌های بدن رسوب و جا خوش کرده‌اند ذوب شده و حرارت ایجاد می‌کنند. بهمین دلیل است که آب دهان روزه دار را اگر در دهان مار دهان گشوده بیاندازند مار را از پای در می‌آورد!

روزه نه تنها رطوبات غلیظ، بلکه رسوبات هر خلطی را که روزنه‌ها را بسته‌ باشد را تحلیل می‌برد و با حرارت ملایمی که ایجاد می‌کند، مانند اینکه کباب را با حرارت ملایم مغرپخت می‌کنیم روی بدن عمل می‌کند و هر خلطی که رسوب کرده را نیز آتش می‌زند. هنگامی که همه آلاینده‌ها و کثافات را سوزاند آتش ماه مبارک رمضان با ظهور عید فطر خاموش و بهشت زندگی سالم برای یک سال به‌زیستن فرا روی انسان قرار می‌گیرد.

پزشکان و علمای محترم طب سنتی باید توجه کنند که ضعف و سستی روزه دار به معنای سرد شدن مزاج او نیست❗️

توجه داشته باشیم که مزاج گرم و خشک با آتشی که می‌افروزد بسیاری از مواد غذایی قندی را نابود می‌کند. در نتیجه ضعف بر روزه‌دار غلبه می‌کند.

اخلاط مضر و فضولات که بوسیله روزه، پخته شده و آماده دفع از بدن هستند با مصرف آب فاتر یا همان آب جوشیده ولرم هنگام افطار، از بدن دفع می شوند و‌ خواص روزه تکمیل می‌شود.

روزه در کنار تدابیر غذایی شرع مقدس از جمله زیاد جویدن غذا، ترک آب بین غذا، دست کشیدن از غذا قبل از سیری، نخوردن آب یخ و… درمان کلیه سنگ ساز است و‌ منعی برای سنگ‌ کلیه ندارد.

برای این بیماران مدرات و مایعات همچون خربزه و تخم آن، ترب، سرکنگبین و… در فاصله افطار تا سحر مصرف شود.

همچنین برای بیماری‌های دیگری همچون اکثر مشکلات گوارشی، کبد چرب، دیابت، و… روزه یک درمان یا کمک درمان بسیار عالی و‌ مجرب است.

روزه به عنوان یک روش درمان در دنیا استفاده می‌شود. تصور غلط برخی‌ که روزه برای این افراد خوب نیست، غالبا درست نیست.

البته بیماران بهتر است روزه داری را با تمرین ترک ناهار یا کم کردن ناهار آغاز کنند تا دچار عوارض ترک یک باره عادت نشوند.

بعد ماه مبارک، حتما سنت اسلامی ترک ناهار را ادامه دهید…

روزه و سلامتی ، خواص درمانی روزه ، عوارض روزه داری ، فواید روزه داری از نظر اسلام ، فواید معنوی روزه
روزه و سلامتی ، خواص درمانی روزه ، عوارض روزه داری ، فواید روزه داری از نظر اسلام ، فواید معنوی روزه
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا