تدابیرهاسبک زندگیطب سنتی

حجامت در هوای سرد

Cupping in cold weather

حجامت در هوای سرد

* آیا در هوای سرد میتوان حجامت را انجام داد؟ ( سایت طب سنتی ، آموزش طب سنتی ، نوبت دهی دکتر خیراندیش ، حجامت و کرونا ، اومیکرون در طب سنتی ، واکسن کرونا در طب سنتی ، دکتر صادقیان ، حجامت در هوای سرد )

در متون طب ایرانی‌اسلامی، حجامت یکی از شیوه‌های درمان غیردارویی است که مانند هر شیوه درمان دیگری، اگر به‌جا و به‌اندازه و با ملاحظات جامع بکار رود البته سودمند است.‌

در این نوشتار به هشدارهای طبی درباره حجامت در هوای سرد می‌پردازم:

مطابق با قوانین درمانی، حجامت غیراضطراری در روزهای سردِ فصل زمستان نهی شده و موجب ضعف بدن و نیروهای حیاتی شمرده شده است.

حجامت در هوای سرد بویژه برای سالمندان یا افراد کم‌گوشت زیان‌بارتر است.

همچنین حجامت زمستانی پس از افول خورشید و عصرگاه یا هنگام شب بسیار زیان‌آورتر شمرده شده است.

در هوای سرد، الگوی گردش خون‌ مویرگی و توزیع اخلاط غلیظ و رقیق در عمق و سطح بدن تغییر می‌کند، یعنی از سویی بخاطر انقباض عروق سطحی اندام‌ها در سرما، خون کمتر و کم‌جنبش‌تری در عروق تحت اثر حجامت جریان دارد و از سوی دیگر گرایش و میل مواد چگال و سنگین به مویرگ‌های سطحی (محل اثر حجامت) کاهش می‌یابد؛ همچنین مجاری و منافذ سطحی بدن در هنگام چیرگی سرما، چندان گشاده نیستند تا حرکت اخلاط نامطلوب در مسیرهای آنها آسان باشد بنابراین اثربخشی و ایمنی حجامت در هوای سرد زمستانی هرگز مانند اوقات معتدل سال نخواهد بود.

نکته دیگر آنکه بطور طبیعی در فصل زمستان، سوءمزاج‌های ناشی از حرارت شدید و حرکت تند اخلاط و رطوبات گرم در بخش‌های بیرونی بدن کاهش می‌یابند و نیاز اضطراری به حجامت از این‌ جهت بسیار کاسته می‌شود.

کسانی هم که دچار غلظت خون هستند نباید گمان کنند که تنها راه بهبودشان، حجامت یا فصد است. در واقع بجز شرایط اضطراری، چاره‌ منطقی و پایدارتر آن است که از راه اصلاح تغذیه، خلط دم را به اندازه متعادل برگرداند.

مثلاً افراد دچار غلظت خون، باید در زمستان از خوردن تخم‌مرغ، شیرینی‌ها، خرما، گوشت قرمز بخصوص بصورت کباب، و غذاهای خمیری بیشتر پرهیز کنند و خورش‌هایی مانند خورش کرفس، خورش قرمه‌سبزی، خورش به، خورش لوبیاسبز، خورش کدو و خورش بامیه با سبزی‌هایی مانند جعفری و گشنیز و مرزه و همراه با پودر کامل لیموعمانی میل کنند و برنج را هم بصورت زرشک‌پلو با زیره، یا هویج‌پلو با زرشک و زیره بخورند.‌

پایان سخن اینکه حجامت در زمستان و هوای سرد نباید بدون ضرورت قطعی انجام شود. تشخیص این ضرورت برعهده متخصصِ متعهدِ طب ایرانی اسلامی است و لازمه آن تامل در مبانی علاج و اصول درمان است تا نتیجه کار به زیان بیمار نینجامد. ( سایت طب سنتی ، آموزش طب سنتی ، نوبت دهی دکتر خیراندیش ، حجامت و کرونا ، اومیکرون در طب سنتی ، واکسن کرونا در طب سنتی ، دکتر صادقیان )

حجامت در هوای سرد ، سایت طب سنتی ، نوبت دهی دکتر خیراندیش ، حجامت و کرونا ، اومیکرون در طب سنتی ، واکسن کرونا در طب سنتی ، دکتر صادقیان
حجامت در هوای سرد ، سایت طب سنتی ، نوبت دهی دکتر خیراندیش ، حجامت و کرونا ، اومیکرون در طب سنتی ، واکسن کرونا در طب سنتی ، دکتر صادقیان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا