تدابیرهاسبک زندگی

تدابیر فصل پاییز

Autumn season measures

تدابیر فصل پاییز

مزاج فصل پائیز مانند خِلط سودا، سرد و خشک است و مخالف مزاج طبیعی انسان، حیوان و گیاهان است و به همین علت میوه و برگ درختان زرد و فاسد شده و ریزش پیدا میکنند. اما در مناطقی که در پاییز آن باران زیادی بیاید هوای آن مایل به رطوبت است و خشکی زیادی ندارد.

فصل بسیار خوبی برای مزاج های گرم و تر یا دموی هاست و بالعکس فصل خیلی بدی برای مزاج های سرد و خشک یا سوداوی ها و همینطور مضر برای پیرزنان و پیرمردان است و آنها ایام بدی را در این فصل پشت سر میگذرانند.

در این فصل به دلیل تغییر هوا و سردی صبح و شب و گرمی وسط روز و فاصله کمی که از فصل تابستان دارد تحلیل برنده بدن و قواست و موجب سوختن اخلاط میشود و تنوع زیاد و تداخل میوه های تابستانی و پاییزی موجب اختلال در عملکرد صحیح بدن شده و باعث بروز بیماریهای زیادی میگردد که برخی از آنها عبارتند از: تب، ادرار قطره ای، اگزما، خشکی پوست، تب و لرز، اسهال و استفراغ، سیاتیک، درد مفاصل، بزرگی طحال، سختی دفع ادرار، بیماریهای ریوی، آبله، سرماخوردگی و امثال اینها.

بایدها و نبایدهای فصل پاییز

بنابراین افرادی که سلامتشان برایشان اهمیت دارد لازم است تا در فصل پاییز موارد زیر را رعایت کنند:

* مصرف غذاهایی که هم به مزاج و هم بالفعل گرم باشد مانند گوشتها ی گوناگون از قبیل گوشت گوسفند، بره، مرغ های چاق رسمی و از شیرینی هایی که با شکر و مغز بادام و پسته درست کرده مانند شیرینی لوز و از میوه هایی مانند به، سیب و گلابی استفاده کرد و بايد تا آنجا كه ممکن است، کمی از خوردن ميوه‏هایی همچون، طالبی، خربزه و هندوانه کاهش داد .

* پرهیز از مواردی که موجب خشکی بدن می‌شود مانند غذاهای تند، آمیزش جنسی، نوشیدن آب سرد، خوابیدن در مکان‌های سرد، حمام با آب سرد و برهنه کردن سر، چرا که طبیعت این فصل خشک است و استعمال خشک کننده ها مزید بر علت شده و خشکی را شدیدتر می کند، خصوصا نزدیکی که به شدت خشک کننده است و زیاده روی در آن نه تنها در فصل پاییز بلکه در همه فصل ها مضر و ممنوع است اما اگر به حد اعتدال و بر اساس میل طبیعی (نه با تحریک توسط عکس یا فیلم های خلاف شرع) باشد در هیچ زمان و فصلی مضر نیست.

برای رطوبت بخشیدن به بدن و برطرف کردن خشکی فصل لازم است که یک روز در میان به حمام رفته و از آب نیم گرم برای شستن استفاده کرد و نشستن در حوض یا استخری که آب نیم گرم دارد به اندازه نیم ساعت تا بدن رطوبت پیدا کند و سپس با روغن بنفشه بادام شیرین همه بدن را چرب نمود.

چرا که هدف درمانى در اين فصل بايد در راستاى رطوبت بخشیدن به بدن باشد زيرا در اين فصل انسان به رطوبت بدن نياز بيشترى دارد تا در تابستان.

تدابیر فصل پاییز
تدابیر فصل پاییز

*  باید از عصبانیت و خنده های مفرط پرهیز کرد.

* باید برای تقویت روح و روان از عطر ها و گل های خوشبوی ملایم بهره برد.

* الگو و برنامه ى هر فرد بايد بيشتر بر پايه‏ ى انجام و بكار بردن الگوى تابستانى باشد البته تا زمانیکه كه باران ببارد و با باريدن باران بيشتر عوارض فصل پاييز از بین برود.

* باید زمان ایستادن در برابر نور خورشيد را در وسط روز كم كرد .

* چنانچه كمترين نشانه ‏ى بيمارى ديده شود بايد بی‏درنگ پيش از كهنه شدن بيمارى به درمان آن پرداخت، زيرا بيماری‏هاى اين فصل سخت و بدخيم‏اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام
  خسته نباشید
  من همیشه و به خصوص با ورود به فصول سرد سال دست و پام به شدت سرد میشن
  میخواستم بدونم از نظر طب سنتی علت و همین طور درمان این مشکل چی هست
  در ضمن کم خونی هم ندارم
  ممنون میشم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا