سبک زندگیمسائل زناشوئی و بارداری

وضع حمل ایمن

Labour

وضع حمل ایمن

فرآیند به دنیا آمدن نوزاد که وضع حمل (لیبر،Labour) نام دارد، که از حوالی هفته 40 حاملگی آغاز می شود و شامل سه مرحله مشخص است:

 • مرحله اول:

  معمولا اولین علائم وضع حمل انقباض های قوی و کمی دردناکِ رحم است. عامل برانگیزاننده دردهای زایمانی بزرگی جنین و همینطور سنگینی آن می‌باشد که با توجه به سنگینی آن به سمت پایین رحم حرکت می‌کند. معمولا در این هنگام یا حداکثر از 10 روز قبل، توده مخاطی ای که دهانه رحم را در طول دوران حاملگی مسدود کرده بود از بین می رود که این تغییر با کمی خونریزی از مهبل همراه است که به آن نمایش خونی گفته می شود. علاوه بر این، کیسه آمنیون(کیسه آب) که تا کنون جنین را احاطه کرده بود کمی قبل از مرحله اول یا طی این مرحله پاره می شود. چنانچه پاره شدن کیسه آب قبل از شروع وضع حمل روی دهد، معمولا زائو متوجه آن می‌شود ولی اگر در طول مرحله اول روی دهد ممکن است از ایجاد آن بی اطلاع باشد. با پیشرفت وضع حمل انقباض ها قویتر و دردناکتر می شوند و دهانه رحم گشادی بیشتری پیدا میکند.

 • مرحله دوم:

  دومین مرحله وضع حمل از هنگامی شروع میشود که دهانه رحم به طور کامل( ده سانتیمتر) گشاد شده است. در این مرحله جنین از رحم عبور میکند و از مهبل خارج میشود و در واقع زایمان صورت میگیرد و نوزاد متولد میشود. مرحله دوم سریعتر از مرحله اول صورت میگیرد و معمولا 1 تا 2 ساعت طول میکشد. وقتی سر جنین در ورودی مهبل دیده شود، زایمان به فاصله بسیار کمی از آن روی خواهد داد.

 • مرحله سوم:

  مرحله سوم، کمی پس از به دنیا آمدن نوزاد روی می دهد و طی آن “جفت” که وظیفه تغذیه نوزاد در طول حاملگی را بر عهده داشت در اثر انقباض های رحم، از سطح داخلی آن جدا و از رحم خارج میشود. رگهای خونی رحم نیز در این مرحله منقبض می شوند تا خونریزی متوقف شود. میزان تحمل درد و طول مدت هر مرحله از وضع حمل در زنان مختلف، متفاوت است. دردهای زایمانی قولنجی هستند و در ناحیه شکم و یا کمر و در فواصل منظم احساس می شوند.

وضع حمل ایمن
وضع حمل ایمن

نکته: مواردی که باید با شروع ماه نهم بارداری رعایت کرد عبارت اند از:

 • زن باردار بايد هر روز یک قاشق غذاخوری روغن بادام شيرين هنگام نهار میل کنند.
 • از خوردن چيزهاى ترش، قابض و غليظ بپرهيزند.
 • هرگاه به ايّام ولادت نزديك شدند، در حمّام و در آبزنی كه در آن کلم و شنبلیله و شوید و تخم كتان جوشانده باشند بنشینند و به شكم و پشت او روغن شوید و بابونه و كنجد بمالند و غذاهای چرب مانند کاچی و حلوای تهیه شده از آرد طبیعی گندم با روغن بادام شیرین مصرف کنند. رعایت دستورات فوق موجب می‌شود تا به راحتی و در نهایت پاکیزگی وضع حمل کنند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا