درمان بیماریهاکرونا

پیشگیری و درمان کرونا 2

Corona Care

درمان کرونا از نظر حکیم حسین خیراندیش

زمینه پیدایش کرونا

زمینه پیدایش کرونا به صورت کلی در محیط های سرد و مرطوب، مزاج های سرد، هوای سرد و در اندام های سرد و مرطوب می باشد.

و به همین دلیل است که شیوع بیماری کرونا در افراد بالای 60 سال شایع تر و در اطفال کمتر است. زیرا مزاج افراد مسن، سرد و تر و اطفال، گرم و تر می باشد. ولی به هر حال ممکن است استثناهایی نیز باشد.

نتیجه این می شود که سن، استعداد پذیرش این بیماری نیست بلکه مزاج است که این استعداد را پدید می آورد.

همچنین اگر افراد مسنی که دارای مزاج سرد هستند، بدن خود را گرم نگه داشته و غذاهای گرم بخورند، می توانند از ورود این بیماری پیشگیری کنند.

همان گونه که مطرح شد اندام های سرد و تر استعداد جذب بالاتری نسبت به این بیماری دارند. و از مهمترین آنها ریه می باشد.

تنگی نفس در کرونا

ریه دارای دو خلط صفرا و بلغم می باشد.

خلط صفرا، توان و قدرت انبساط و انقباض ریه و خلط بلغم، استعداد این انبساط و انقباض می باشد.

حال با ورود ویروس کرونا به ریه، ضریب زایش این ویروس با توجه به محیط سرد و ترِ ریه افزایش می یابد؛ و این ویروس، شبیه کاری که مایع ماست با شیر می کند، را با خلط بلغم موجود در ریه می کند. و باعث منعقد شدن بلغم می شود و فضای ریه را اشغال می کند و قدرت انبساط و انقباض را از آن می گیرد و به همین دلیل قدرت تنفس را کاهش می دهد. و با این کاهش، شتاب گردش خون به اندام انتهایی کاهش می یابد و ضعف کل بدن را فرا می گیرد.

پیشگیری از کرونا ، درمان کرونا ، درمان کرونا خیراندیش ، ترس از کرونا
پیشگیری از کرونا ، درمان کرونا ، درمان کرونا خیراندیش ، ترس از کرونا

درمان کرونا

* قوی نمودن ریه

پس بایستی ریه را قوی نمود.

و چون خلط صفرا از ریه خارج شده است بایستی این خلط را به ریه فراخواند.

پس بایستی تنفس هوای سرد را افزایش داد؛ (متاسفانه افراد، چنان فضای خانه را گرم می نمایند که انگار خلق زمستان اشتباه است و این در صورتی است که زمستان ضرورتی برای تقویت تن انسان است.)

پس با تنفس هوای سرد، این هوا وارد ریه می شود و فضای ریه را سرد می کند. حال صفرای پراکننده در سراسر بدن به سمت ریه جذب می شود تا ریه را گرم نماید. در نتیجه سطح بدن سرد می شود که بایستی با پوشیدن لباس های گرم ابریشمی و پشمی، سطح بدن را گرم نمود.

حال در شرایطی که تن بیمار سرد باشد بایستی با غذاهای صفراوی، گرما را جذب تن نمود. مانند سوپی گرم با سبزیجاتی گرم و تند و یا از نوشیدنی ها مثل شربت عسل زنجبیلی، شربت عسل زعفرانی و یا شربت عسل شور استفاده کرد.

که با میل نمودن این دست غذاها معده گرم شده و صفرا تولید می کند.

در این شرایط بلغم، کماکان به صورت منعقد شده است که بایستی با شکست آن، موجب دفع آن از بدن شویم.

برای این شکنندگی باید از ضد سوداهایی که معمولا از جنس سرد نیز هستند؛ استفاده نمائیم. مانند سرکه، آب لیمو، آب بهارنارنج و … که همراه با شربت عسل نیز باشند. مانند سرکه انگبین.

حال پس از گرم نمودن ریه و شکستن بلغم، در مرحله بعد بایستی موجب انبساط ریه شویم؛ برای این منظور از بادکش ریه و کتف استفاده می کنیم.

با بادکش ریه بلغم های منتشر شده در جداره ی ریه را تبدیل به دم کرده و به همان میزان که این تبدیل انجام می شود، قدرت تنفس افزایش می یابد.

درمان کرونا ، درمان کرونا خیراندیش ، ترس از کرونا
درمان کرونا ، درمان کرونا خیراندیش ، ترس از کرونا

* خارج نمودن سر از اخلاط

با چرب و گرم نمودن پیشانی با روغن اسانس نعنا و یا روغن سیاه دانه با اسانس نعنا، موجب ریزش و تخلیه اخلاط از سر می شود.

* ماساژ انتهایی

ماساژ دادن از سر انگشتان دست به سمت اندام های میانی مانند کتف و همچنین ماساژ دادن انگشتان پا به سمت زانو و ران؛ تا شتاب گردش خون را در این اندام ها افزایش داده و صفرا را به این اندام ها برسانیم.

* میل نمودن خوارکی های ضد عفونی کننده

میل نمودن سوپی ضد عفونی کننده و قوت بخش می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. مانند سوپی که با نصف عرق یونجه و نصف دیگر عرق نعنا پخته شده باشد.

و یا دوسین که تب برِ بسیار خوبی نیز می باشد. همان طور که می دانید از نشانه های اولیه کرونا تب می باشد. که با کنترل تب، می توان از همان مراحل اولیه، زمینه های پیدایش بیماری را از بین برد. البته مصرف دوسین برای سردمزاجان و آن هم، با مشورت متخصص طب سنتی صورت گیرد.

* تعریق

از بهترین، ساده‌ترین و کارآمدترین درمان ها برای بیماری کرونا، تعریق می باشد. چرا که از زمینه های پیدایش کرونا رطوبت می باشد؛ که با تعریق موجب دفع رطوبت از بدن می شوید.

و به همین دلیل  به طور جدی از مصرف آب و نوشیدنی زیاد پرهیز کنید.

از روش‌های زیر می توان تعریق را به وجود آورد:
۱. ورزش کردن.
۲. از کرسی استفاده کردن.
۳. پوشیدن لباس زیاد.
۴. سونای خشک انفرادی.
۵. با لباس زیاد در معرض آفتاب قرار گرفتن.

زمینه پیدایش کرونا ، ترس از کرونا
زمینه پیدایش کرونا ، درمان کرونا از نظر حکیم خیراندیش ، ترس از کرونا

ترس از کرونا

و در پایان به نقش ترس در مبتلا شدن به بیماری ها می پردازیم.

سید عبد الله شُبَّر در کتاب «مصابیح الانوار في حل مشکلات الاخبار» در باب ضررِ وهم و ترس از امراض نوشته است :

اهل حدیث گویند : همانا «وهم» و «ترس» مضر هستند، و چه بسا مایه‌ی مرگ شخص شوند. پس اگر اهل شهری به جهت ورود طاعون‌زدگان بر خود، توهم کنند و فال بد بزنند، از آنان دچار آسیب می شوند زیرا که وهم و ترس کُشنده است.

روایت شده که به امیرالمؤمنین (ع) عرض شد: همانا احدی از ضربه‌ی شمشیر شما نجات نیافته!
حضرت فرمود: ترس و شمشیر [با هم] مرگش را فراهم می‌کنند.

اثر منفیِ ترس و توهم بر سیستم ایمنی بدن در نزد پزشکان امروزی نیز ثابت و معتبر است.

بارها مشاهده و شنیده شده که افراد در برابر اندک آسیب‌هایی به جهت ترس و قالب تهی کردن از پای در آمده، و بالعکس بسیاری در

برابر شدید‌ترین آسیب‌ها به خاطر قوت روحی و عدم واهمه دوام آورده‌اند.

قابل توجه کسانی که در این ایام با تمام قوا و به هر طریقی در قلوب مردم القای ترس و هراس افکنی کردند.

بی‌محابا هر آمار و نقلِ دروغ و ثابت نشده‌ای را منتشر ساختند و یک زکام معمولی را این همه بزرگ جلوه دادند.

وای به حال آنان که شریک‌اند در خونِ کسانی که از روی رعب و وحشت جان به این زکام تسلیم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پیشگیری و درمان کرونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫30 نظرها

 1. سلام
  عذر میخوام یعنی فرد گرم مزاج این داروها نمیتوانند مصرف کنند ، یعنی این داروها برای بلغمی ها و سوداوی مزاج ها طراحی شده ، پس دموی ها و صفراوی مزاج ها چی آیا شربت عسل شور لیمویی و سیر شیر و جوشونده بذرکتان و آش گندم با سبزیجات تند همراه با عرق نعنا و عرق یونجه برای گرم مزاج ها تاثیری نداره و نمیتونه کرونا رو در افراد گرم مزاج درمان کنه درضمن من میخوام بدونم در افراد گرم مزاج این داروها تاثیر بر کرونا داروه و کرونا رو درمان میکنه

 2. سلام
  کسی که مزاجش گرم باشه و برای درمان کرونا از داروهای استاد خیراندیش برای درمان کرونا تو خونه میتونه استفاده بکنه ، مثلا از داروی شربت عسل شور لیمویی و سوپ گندم با عرق نعنا و عرق یونجه ، جوشانده بذرکتان و سیر شیر میتونه تو خونه استفاده کنه چون خود استاد می گفتن طوری داروها طراحی شدن که هرکسی تو خونه خودش برای درمان کرونا از این داروها استفاده کنه میشه استفاده بشه ، سوال دیگه منظور از سوپ گندم خود گندم یا اگه بلغور گندم باشه اشکالی نداره

 3. سلام این سیر و شیر عسل ، ۷ حبه سیر باید به بشه بعد به دوتالیوان شیر اضافه بشه یا نه همون سلام بدون له کردن باید ۷ حبه سیر و اضافه کرد
  لطفا جواب مرا بدهید ممنون میشم اگه زود جواب مرا بدهید

 4. سلام آیا این موارد مثل پیاز و عسل امیر پونه و پنیرک و سیر شیر عسل باهم مصرف کرد تداخل باهم نمیدن و بدتر خلط سینه و ریه رو بدتر خشک نکنن مثلا هم خمیر پونه و پنیرک بذارن و هم سیر شیر عسل و پیاز و عسل و جوشانده بذرکتان مصرف کرد باهم تداخل ندارن و بدتر خلط ریه و خلط سینه رو خشک نکنه

 5. سلام این سیر شیر و عسل خلط سینه و ریه رو زود و زیاد میاره بیرون چون دکتر خیراندیش می گفتن سریع و زیاد خلط آوری میکنه ، سیر شیر و عسل بهتره تو خلط آوری و برطرف کردن تنگی نفس یا پیاز و عسل درضمن اگه خلط ریه زیاد باشه روزی چند بار پیاز و عسل باید خورد؟ این درمورد سیر شیر و عسل هست اگه تنگی نفس و خلط ریه و سرفه خیلی زیاد باشه میشه هر چهار ساعت مصرف کرد یا بدتر خلط آوری نمیکنه؟ اگه زیاد مصرف کرد ، تقریبا مث شربت عسل شور لیمویی که دکتر خیراندیش میگن میشه هر چهار ساعت مصرف کرد سیر و شیر عسل هم مث اون میشه یا خلط سینه و ریه رو بدتر خشک میکنه

 6. سلام سوالی داشتم میگن دوسین اگه زیاد تو ظرف پلاستیکی بمونه سمی میشه واقعیت داره؟ چون ما بلافاصله بعد از اینکه سیاه دونه رو آسیاب کردیم با عسل مخلوط کردیم درضمن دوسین رو جلوی نور خورشید نذاشتیم ، میخوام بدونم دوسین که درس میشه تا چند ماه قابل استفاده هست چون ما حدود ۴ ماه پیش درست کردیم

  1. سلام
   ظرف نگهداری از دوسین را شیشه ای قرار دهید.
   و اگر دوسین دور از نور باشد تاریخ مصرفش بیش از اینهاست.
   کلا قوت سیاه دانه تا 2 سال باقی می ماند و بعد از این زمان خراب نمیشود فقط خاصیت خودش را از دست می دهد.
   بنابراین هرچه زمان کمتری از آن گذشته باشد بهتر است.

 7. سلام وقت بخیر
  آیا دود عنبرنسارا و اسفند برای پیشگیری و درمان کرونا مفیده ؟استنشاق یا تنفس دود عنبرنسارا و اسفند برای پیشگیری و درمان کرونا موثره

 8. سلام وقت بخیر
  یکی از دوستان پیام دادن میتوان سیر و شیر و عسل رو هر ۵ ساعت مصرف کرد شما فرمودین مشکلی نداره آیا واقعا مشکل نداره
  درضمن استاد حکیم خیراندیش فرمودن ۷ حبه سیر رو داخل ۲ لیوان شیر بجوشانید تا نصف بشه منظور نصف یک لیوان بشه یا نصف ۲ لیوان

 9. سلام . مواردی که فرمودین میتوان برای بیماری ربو استفاده کرد آیا مشکلی ندارد آیا جوشانده بذر کتان و سیر و شیر عسل برای بیماری ربو مشکلی ندارد .
  درضمن فرمودین میتوان سیر و شیر عسل را هر ۵ ساعت میل کرد برای بیماری ربو مشکلی ندارد اگر پاسخ سوالم را بدهید بینهایت سپاسگزار میشوم

  1. سلام
   خیر مشکلی ندارد.
   فقط در جریان باشید که نسخه های درمانی که عمومی تجویز می شود، درست نیست که به عموم افراد جامعه و یا حتی بیماری های دیگر تعمیم داد. این سیر و شیر عسل که فرموده این می تواند برای کل بیماری های ریوی مناسب باشد ولی بایستی مزاج فرد را هم در نظر گرفت. در هر حال توصیه ما این است که ویزیت گردید.

 10. با سلام طاعات و عبادات قبول
  شرمنده میخواستم بدونم جوشونده بذرکتان که استاد خیراندیش برای خلط اوری دربیماری کرونا تجویز کرده بودند باید هر چند ساعت خورد. درضمن میخواستم بدونم ایا میتوان سیر و شیر عسل را میتوان هر 5 ساعت میل کرد برای سریعتر شدن طول درمان.
  ایا میتوان از خمیر عفونت که ترکیب پونه و پنیرک هست در کنار جوشانده بذر کتان و سیر و شیر عسل استفاده کرد.
  باعرض معذرت که سوالات زیاد شد لطف میکنید جواب دهید.

   1. به نام خدا سلام
    من جوشانده بذرکتان رو تقریبا هرروز مصرف میکنم ولی فقط آب حاصل از ّبذرکتان و مصرف میکنم
    میخواستم بدونم باید هم اب و هم بذرکتان و باهم مصرف کنم یا فقط آب حاصل از بذر کتان کافیه
    پیشاپیش از پاسخگویی و صبر و شکیبایی شما متشکرم

 11. سلام خسته نباشید
  ما یه مریض بدحال مبتلا به کرونا داریم حدود ۱۰ روزه در بخش مراقبت های ویژه بستریه آیا راهکار یا درمانی برای این بیمار وجود دارد

 12. با سلام
  برای ضدعفونی کردن اعضا از چه چیز استفاده شود : سرکه یا گلاب ، یا ترکیب هر دو ، چه مدت طول می کشد تا اثر نماید و ویروس را از بین ببرد ؟

 13. سلام استاد عزیز با دستور وزیر بهداشت که میتونید از امروز وارد بحث درمان و پیشگیری شوید لطفا هرچه زودتر وارد شوید . باتشکر سلیمانی مراغه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا