درمان بیماریهادستگاه گوارش و کبد

درمان کبد چرب

Treatment of fatty liver

کبد چرب

در ابتدا علت پیدایش کبد چرب و راه های پیشگیری از آن را بیان می‌کنیم و سپس به روش های درمان کبد چرب در طب ایرانی اسلامی می‌پردازیم.

علت پیدایش

تنها دلیل وقوع کبد چرب در روش تغذیه نهفته است.

منظور این است که غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم را نباید به همراه میل کرد. مثلا نباید به همراه ماست غذاهای خیلی گرم دیگر میل نمود. و همچنبن نباید مابین غذا مایعات نوشید به خصوص آب سرد و نوشابه های گازدار؛ که این علت یکی از علتهای اصلی کبد چرب در ایران می باشد. و بهترین زمان برای نوشیدن آب و هر نوع نوشیدنی دیگر در نیم ساعت قبل و حداقل دوساعت بعد از غذا می باشد.

نمونه دیگر روش تغذیه ناصحیح که متاسفانه فراگیر شده این است که در ساندویچ سوسیس و کالباس برای مزه دار شدن آن فلفل زیادی بر روی آن می ریزند که خود سوسیس و کالباس  خیلی سرد می باشد و همچنین فلفل خیلی گرم و چون عطش را زیاد می کند با هر یک لقمه یک جرعه آب یا نوشیدنی دیگر میل می کنند و این خوردن سرد و گرم متوالی موجب بروز کبد چرب می شود.

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

نحوه پیدایش

برای پی بردن به نحوه پیدایش کبد چرب دیگ بستنی سازی قدیم را در نظر بگیرید که یک ظرف در وسط دیگ بود که در آن شیر می ریختند و در اطرف ظرف یخ قرار می دادند و با چرخاندن ظرف و با تماس مستمر جداره با یخ، شیر داخل ظرف منعقد می شد و به اصطلاح می بست.

سیستم کبد نیز چنین است یعنی ما ظرفی در بدن داریم بنام کبد که طبعش گرم می باشد، چرا که باید خلط گرم را از طریق خون به سراسر بدن برساند. و به قول ابوعلی سینا در همسایگی کبد، معده قرار دارد که طبع آن سرد است که با نوشیدن آب سرد جداره کبد خشک می شود که با این خشک شدن صفرای لطیف داخل کبد بدلیل دانه بندی ریز آن حفره های داخلی کبد را پر می کند و به تدریج این لایه نازک، بزرگ و بزرگ تر می شود و حتی ممکن است 5 الی 10 سال طول بکشد و باعث کبد چرب شود.

درمان کبد چرب

اولین اقدام، اصلاح روش تغذیه می باشد یعنی عدم خوردن غذاهای خیلی سرد و گرم با یکدیگر، عدم نوشیدن آب سرد، عدم نوشیدن مایعات به همراه غذا و…

اما روش درمانی که به تدریج زداینده ی چربی های رسوب کننده کبد می باشد استفاده از سرکه انگبین است. که دستور ساخت آن برای زنان نصف واحد سرکه طبیعی انگور و برای مردان یک واحد سرکه با 2 واحد عسل به همراه 2 واحد عرق نعنا می باشد و با ترکیب کردن یک واحد سرکه انگبین با دو واحد آب، شربت سرکه انگبین بدست می آید که روزی یک لیوان به صورت آرام میل شود که در حدود 4 الی 6 ماه درمان خواهد شد که میتوان هر دو ماه نسبت به سنجش گرید آنزیم های کبدی اقدام نمود.

روش درمانی دیگر آن نوشیدن ترکیب زیر هر روز صبح ناشتا:

نصف لیوان آب سیب، نصف لیوان آب کرفس و نصف لیموترش تازه،

و همچنین نوشیدن یک لیوان آب هویج، بیست دقیقه قبل از صبحانه، که برای تقویت چشم نیز مفید است.

رفتارهای درمانی مکمل

پیاده روی ، ترک ناهار و خوردن شام در سر شب توصیه می شود.

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا