سبک زندگیطب سنتی

علت تجویز متفاوت طب سنتی با طب جاری

Traditional medicine or classical medicine

علت تجویز متفاوت طب سنتی با طب جاری

  • من ۴۰ روز پیش ویزیت مجازی شدم و تمام دستورات برنامه را انجام دادم، بعد دوباره آزمایش دادم ولی هیچکدوم از مشکل‌هایم برطرف نشدند؛ تریگلیسید بالا، کلسترول بالا، چربی بالا، تیروئید من روی ۷ بود ولی بعد از رژیم ۱۰ شده. چرا باید اینجوری بشه؟؟

پرسش فوق، سوال یکی از دوستانیست که از طریق مشاوره مجازی ویزیت شده بودند؛ در پاسخ به ایشان و تمامی دوستانیکه شاید با این مورد مواجه شوند بایستی گفت:

معیار در طب سنتی فاکتورهای آزمایشگاهی نیست که بر اساس آن سلامت فرد سنجیده شود.

و این تصور که تشخیص توسط طب نوین صورت گیرد ولی درمان توسط طب سنتی، درست نیست. و برای درمان از طریق طب سنتی باید تشخیص  توسط متخصص طب سنتی صورت بگیرد. مگر در معدود مواردی که تشخیص هر دو طب یکسان است.

معیار طب سنتی جهت تشخیص استفاده از فاکتورهای گرمی، سردی، تری و خشکی می باشد، بهمین دلیل توجهی به ترگلیسرید، کلسترول، کلسیم و سایر فاکتورها نمیکند و در تجویز خود مواردی را در نظر میگیرد که موجب تنظیم این چهار کیفیت یا مزاج در بدن فرد شود.

یکی از موارد مهم در درمان و نسخه ای که تجویز میشود، اصلاح تغذیه هست و بایستی غذاها کثیرالغذا و قلیق الفضول باشند. مثلا در مشکلاتی مانند کم کردن وزن، زیاد خوابیدن، درد و تیر کشیدن قلب و.. که ناشی از خون غلیظ هستند. خون غلیظ باعث فشار آوردن به اعصاب شده و درد را به وجود می آورد.

پس غذاهایی داده می شود که معده و کبد را زیاد درگیر هضم نکند و همچنین چربی کبد را به مرور بر طرف کند. بنابراین غذا باید لطیف باشد و خون صالح زیادی تولید کند و فضله کمی داشته باشد. تا کبد کمتر درگیر هضم آن شود. بهمین دلیل کبد، به مرور خود را پاک سازی می‌کند.

زمانی که شما چربی طبیعی میل می‌کنید این چربی طبیعی، چربی غلیظی که روی بافت کبد رسوب کرده را حل کرده و زمانی که حل شود، میزان چربی در خون جاری در عروق افزایش می یابد.

و زمانی که آزمایش دهید؛ میزان چربی خون، بالا نشان داده میشود… و این کاملا طبیعی هست، به عنوان مثال شما اگر سیر بخورید و فردای آن روز آزمایش دهید، چربی افزایش می یابد چرا که سیر، چربی را از بافت وارد جریان خون می‌کند.
و سطح فاکتور آزمایشگاهی را افزایش می دهد. و حال آیا این افزایش فاکتور، نشان از بدتر شدن حال شماست؟؟

کمااینکه بدن ما جزئی از طبیعت هست و همانطور که در طبیعت چربی را با چربی پاک می کنند، مثلا قیر را با یک چربی ای رقیق کرده و بعد با بنزین می شویند.

پس بایستی در کبد، چربی غلیظ را با چربی لطیف مانند روغن حیوانی، کره محلی و نه چربی غلیظ مثل روغن نباتی و مایع، روان کرده و پس از گذشت 40 روز از مشاوره اول و بررسی شرایط مزاجی بیمار، اگر مزاج فرد گرم شده بود؛ در مشاوره دوم سرکه انگبین تجویز می‌شود که کار همان بنزین را کرده و چربی های غلیظ روان شده را می‌شوید.

گزارش های درمانی متعددی وجود دارد که افراد چاق با چربیهای طبیعی، لاغر شده اند و در مواردی دیگر، عروق قلبی باز شده و انسدادها هم برطرف شده است.

بنابراین معیار ما فاکتورهای آزمایشگاهی نیست و به همین علت در فرم مشاوره مجازی، گزینه ای برای ارسال جواب آزمایش قرار نداده ایم…

حال اگر پس از رعایت کامل برنامه، درد شما بیشتر شده باشد، یا سنگینی بدن شما افزایش داشته، یا حالتان بدتر شده، میتوان به پاسخ مشاور شک کرد، وگرنه در طب سنتی معیار همانطور که ذکر شد گرمی، تری، سردی و خشکی هست نه فاکتورهای آزمایشگاهی.

به عنوان مثال، در برخی مزاجها برای درمان دیابت سرد، عسل تجویز می‌شود، حال اگر فرد در روند درمان، آزمایش قند خون دهد، میزان قند خون را بالا نشان میدهد ولی در کل به سمت درمان پیش میرود. (درمان دیابت سرد با عسل را میتوانید با جستجوی ساده از زبان حکیم خیراندیش بشنوید.)

یا در مثالی دیگر اگر به کامنت‌های بخش مشاوره مجازی مراجعه نمائید، مشاهده می‌کنید افرادی که مشکل جوش زدن صورت و بدن خود را داشته اند، اذعان دارند که پس از رعایت برنامه جوش آنها بیشتر شده و این کاملا طبیعی است چرا که فضولات در حال خارج شدن هست و از موضعی، پاک سازی صورت میگیرد که مستعد بهتری برای آن پاکسازی هست و برای افرادی که جوش دارند پوست آنها زمینه این پاکسازیست. بنابراین در ابتدای درمان جوش آنها بیشتر می‌شود ولی پاک سازی در حال انجام است.

در کل هر نشانه ای، نشان از بیماری نیست، گاهی نشان از درمان است…

  • یعنی شما میفرمائید من دوباره ویزیت مجازی بشم؟ و آیا در دوره بعدی جواب میگیرم؟

حال که بحث تقابل طب جاری با طب سنتی صورت گرفت، طب جاری هم هیچ تضمینی برای درمان‌های خود نمیدهد. کما اینکه رضایت نامه هم از افراد دریافت می‌کند.

اینکه بگوییم حتما با رعایت برنامه دوره بعد جواب میگیرید، اشتباه است.

طبیب از دانش و تجربه خود استفاده می‌کند تا بتواند حتی الامکان به شما کمک کند، بدین جهت در نسخه، بسیاری از مواردی که موثر در اصلاح مزاج فرد هستند از قبیل، تغذیه، ورزش و ساعت خواب در نظر گرفته شده است.

منتها شفا در دستان خداوند هست. ضمن اعتماد به طبیب و ایمان به نسخه دریافتی و اهتمام به رعایت کامل آن، شفا را از خداوند خواسته باشید و نه از شخص و از دارو …

علت تجویز متفاوت طب سنتی با طب جاری ، ویزیت مجازی
علت تجویز متفاوت طب سنتی با طب جاری ، ویزیت مجازی

به امید بهبودی کامل تمام بیماران

مرجع طب ایرانی اسلامی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا