اصلاح تغذیهتدابیرهاحفظ ‌الصّحّهسبک زندگی

شب یلدا و هندوانه اش

Yalda night watermelon

شب یلدا و هندوانه شب یلدا

شاید به ذهن برسد که پرداختن به این موضوع چه اهمیتی دارد؟! شب یلدا فقط یک شب هست و استفاده آن چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؟
باید عنوان نمود که طبع هندوانه سرد و تر است و شب یلدا نیز در فصل زمستان که سر و تر است قرار دارد و استفاده از یک ماده غذایی سرد و تر در فصل سرد و تر مناسب نیست. خصوصا برای سن سرد و تر یعنی فرد در سن 60 به بالا قرار داشته باشد که اصلا مناسب نیست. ( اصلاح تغذیه
علی صادقیان استاد صادقیان طب سنتی طب اسلامی درمان چاقی رژیم لاغری درمان کرونا پیشگیری از کرونا مزاج شناسی ، مضرات هندوانه شب یلدا )

اگر فرد دچار غلبه سردی و تری باشد، یعنی خلط بلغم بر او عارض شده باشد؛ نیز، استفاده از این نوع مواد غذایی برایش مناسب نیست.

اگر کسی درد مفاصل داشته باشد، یا معده سردی داشته باشد یعنی دچار نفخ، آروغ، اشتهای زیاد، رفلاکس معده و .. باشد، یا مغز سردی داشته باشد، افسردگی داشته باشد، غمگین باشد، در این حالات سن فرد اهمیتی ندارد که 15 ساله باشد یا 90 ساله. چون غلبه خلط بلغم یا غلبه سردی و تری دارد، این هندوانه برایش مناسب نیست.

حتی اگر برای یک دفعه خوردن باشد. چرا که خوردن هندوانه به همین میزان به مقدار بلغم در بدن وی افزون می گرداند و باعث تشدید کلیه مشکلات زمینه ای که ناشی از غلبه بلغم بوده است می‌شود. بنابراین توصیه می گردد نه تنها از خوردن هندوانه پرهیز نمائید، بلکه از میوه های سرد دیگری هم مانند لیمو شیرین، پرتقال، نارنگی، حتی انار، نیز پرهیز نمائید.

ولی افرادی که رطوبت زیادی ندارند می‌توانند از انار به همراه مصلح آن استفاده کنند.

مصلح هنداونه شب یلدا

شاید برخی بپرسند که اگر هندوانه را به همراه مصلح آن استفاده کنیم، بازهم مشکل دارد؟

بله، اولاً که باید نوع میوه را در نظر گرفت که مختص به چه فصلی است، همانطور که مشخص است هندوانه جزو دسته صیفیجات قرار دارد و صیف به معنای تابستان است یعنی باید این میوه را فقط در تابستان استفاده نمود و استفاده از مصلح نیز برای فردیست که سالم است و میخواهد بیمار نشود نه فردیکه بیمار است و غلبه‌ی سردی دارد، با این وجود هر چند استفاده از مصلح می‌تواند تا حدی سردی هندوانه را متعادل کند ولی رطوبت آن را نمی‌تواند دفع کند.

مضرات هندوانه شب یلدا ، اصلاح تغذیه علی صادقیان استاد صادقیان طب سنتی طب اسلامی درمان چاقی رژیم لاغری درمان کرونا پیشگیری از کرونا مزاج شناسی
مضرات هندوانه شب یلدا ، اصلاح تغذیه علی صادقیان استاد صادقیان طب سنتی طب اسلامی درمان چاقی رژیم لاغری درمان کرونا پیشگیری از کرونا مزاج شناسی

یعنی زنجبیل و عسل که مصلح هندوانه هستند، سردی هندوانه را برطرف می‌کنند ولی رطوبتی را که توسط هندوانه به بدن اضافه شده را نمی‌توانند دفع کنند.

چرا؟ چون فصل گرم سال نیست که بدنتان عرق کند و رطوبت با عرق از بدن خارج شود. بسا اینکه در تابستان نیز که فصل هندوانه هست شما وقتی که هندوانه را استفاده می‌کنید اگر زیر باد کولر باشید آن هم به رطوبت شما اضافه می‌کند. ولی چون تابستان هوا گرم است وقتی بیرون میرویم بدن عرق می‌کند و هندوانه نمی‌تواند به شما آسیب برساند. ولی در مورد افرادی که غلبه بلغم (سردی و تری) دارند استفاده از هندوانه در تابستان نیز ممنوع است.

به همین دلیل سردی و تری مزاج هندوانه یک بحث است و رطوبت فضلیه‌ای که این میوه دارد بحث دیگری است.

پس هندوانه شب یلدا مصلح ندارد…

کرونا و مبحث مزاج

پس توصیه می‌کنیم که از خوردن هندونه در این فصل از سال به جد خودداری کنید و جلو بیماری های متعددی که امروزه افزایش پیدا کرده و یکی از آنها هم کرونا است را بگیرید.

شما تصور می‌کنید که کرونا از طریق یک ویروس می آید و در بدن شما می نشیند و شما را بیمار می‌کند. خیر! همانطور که شما با یک کبریت نمی‌توانید یک آتش گسترده و بزرگی ایجاد کنید با یک ویروس هم امکان ندارد که یک بیماری بزرگی به وجود بیاید، مگر اینکه هیزم و بنزین برای آن آتش فراهم باشد. اگر هیزم و بنزین فراهم باشد شما میتوانید با یک عدد کبریت یا جرقه آتشی با حجم گسترده ایجاد کنید. بنابراین مزاج ها را دست کم نگیرید و به تدابیری که طب سنتی به آنها توصیه می‌کند عمل کنید

حال اگر میخواهید گاهاً ناپرهیزی هم بکنید، اشکال ندارد، ناپرهیزی کنید، ولی زمانی این ناپرهیزی را بکنید که بدنتان سالم است و هیچ بیماری زمینه‌ای ندارید. و اگر مقدار کمی هندوانه هم بخورید و در کنارش از مصلح آن هم استفاده کنید آن چنان نمیتواند به شما آسیب برساند. ولی وقتی از اصول ششگانه حفظ سلامتی در طب سنتی یا همان سته ضروریه، هیچ کدام را رعایت نمی‌کنید، عدم پرهیز در این مورد میتواند کبریتی باشد در انبار کاه!

محقق و پژوهشگر: استاد صادقیان ( اصلاح تغذیه علی صادقیان استاد صادقیان طب سنتی طب اسلامی درمان چاقی رژیم لاغری درمان کرونا پیشگیری از کرونا مزاج شناسی ، مضرات هندوانه شب یلدا )

شب یلدا مبارک
شب یلدا مبارک

( اصلاح تغذیه علی صادقیان استاد صادقیان طب سنتی طب اسلامی درمان چاقی رژیم لاغری درمان کرونا پیشگیری از کرونا مزاج شناسی  مضرات هندوانه شب یلدا )

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا