پوست، مو، زیبایی و تناسب اندامدرمان بیماریها

درمان ریزش مو

Hair loss treatment

ریزش مو

بیشترین علت این عارضه یا کمی غذای مو یا گرمای زیاد در سر است که در اثر حرارت پیاز مو سوخته و موجب ریزش آن می‌گردد. که در ادامه انواع ریزش مو و نحوه درمان آن شرح داده شده است.

البته کسانی که ریزش مو ندارند یا سری معتدل و یا سرد دارند.

ریزش مو به دو نوع گرم و سرد تقسیم می شود.

ریزش موی گرم

یکی از انواع ریزش مو، ریزش موی گرم می باشد که ناشی از صفراست و بیشتر در مردان و اغلب در سن 21 تا 28 سال اتفاق می افتد و ریزش از قسمت پیشانی شروع می شود و باعث طاسی سر نیز می شود؛ و از این جهت در زنان کمتر است که صفرای غالب در زنان وجود ندارد.

درمان ریزش موی گرم

برای درمان این نوع ریزش، 2 مرحله حجامت عام و یک مرحله حجامت سر مفید می باشد و همچنین روغن مالی ملاج سر با روغن سیاه دانه نیز مفید است. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر طاسی سر ناشی از شدت زیاد گرمی باشد روغن سیاه دانه خیلی تاثیر ندارد و بهتر است؛ ملاج با روغن لطیف تری با گرایش سردی چرب شود، مثل روغن بنفشه.

ریزش موی سرد

اما ریزش موی معمول در جامعه و بویژه در بین زنان جاری است ریزش موی سرد می باشد؛ که بیشتر باعث کم پشتی مو، ریزش سکه ای و پراکننده می شود، که حتی در مواردی باعث ریزش ابرو نیز می شود.

درمان ریزش مو
درمان ریزش مو

درمان ریزش موی سرد

با گرما بخشیدن به تن و روان و همچنین گرم نمودن موضعی قابل درمان است؛ به صورتی که در ابتدا در طول مدت 3 چله به تن گرما و قوت داده می شود و در امتداد آن با گرم کردن موضعی، درمان می شود.

برای گرما و  قوت بخشیدن به تن بایستی از مواد خوراکی قوت دار و گرمی بخش استفاده نمود از قبیل بادام، شیربادام و همچنین از بهترین خوارکی های قوت دار سوپ گندم می باشد. ( سوپی که با نیم جو، نیم گندم پخت می شود). البته اگر از نان طبیعی کامل استفاده شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

و منظور از روان گرم نیز این است که با پدیده ریزش مو کنار آمده و به یک پدیده نرمال و طبیعی نگریسته و ناراحت و نگران نباشیم و از تلقینات بی مورد اجتناب ورزیم.

و برای درمان از طریق موضعی می توان از محلول آب نمک،( 3 قاشق غذا خوری نمک طبیعی، داخل یک لیوان آب) در هنگام حمام استفاده نمود؛ بدین صورت که با این محلول سر را ماساژ داده و بعد از حدود 5 دقیقه آبکش می نمائیم.

این محلول ریشه مو را قوی می کند و بن مو را تقویت می کند و حتی این ترکیب در مواردی باعث رویش مو در حدود 20 الی 25 درصد نیز می شود.

همچنین روغن سیاه دانه نیز مفید است.

رفتار درمانی مکمل:

از بهترین رفتارها ورزش می باشد که با ورزش حرارت در بدن منتشر شده و خون غلیظ که غذای موست را از اندام تحتانی به سر می‌رساند.

ریزش مو
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. سلام و احترام
  در مورد اینکه گفته شده برای رفع ریزش موی گرم ، دو نوبت حجامت و زالودرمانی سر انجام بشود سوال داشتم؟
  این دو نوبت حجامت عام باید در چه فاصله زمانی از یکدیگر انجام پذیرد و همچنین فاصله زمانی اش با زالودرمانی چقدر باشد؟
  و اینکه کدام موضع از سر باید زالودرمانی شود؟؟

  1. سلام
   در هر دو مورد حداقل یک ماه زمان نیاز هست.
   در موضعی گذاشته شود که ریزش بیشتری دارد و اگر پراکنده بود به صورت پراکنده بایستی گذاشت.
   البته بدون تشخیص دقیق توصیه به انجام آنها نمیشود چرا که در طب سنتی 11 نوع ریزش مو داریم که بایستی نوع آن مشخص، سو مزاجهای فرد مشخص و سپس به درمان آن پرداخت.

   1. سلام خسته نباشید در شهر قم به کجا مراجعه کنیم که مورد تایید دکتر خیر اندیش باشند و بتونن تشخصی بدهند که علت ریزش مو چیست؟
    من در سن 24 سالگی هستم و بعد از گذشت 5 ماه از اینکه کرونا گرفتم از قسمت جلوی مو ، موهایم شروع به ریزش کرده در حالی که موهای پرپشتی هم دارم، علت را نمیدانم از کروناست یا مورد دیگر و درمان چگونه است؟ لطفا مرکز یا حکیم مورد تایید را معرفی بفرمایید یا برایم ایمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا