تدابیرهاحفظ ‌الصّحّهسبک زندگی

تدابیر پس از استحمام

Measures after bathing

تدابیر پس از حمام

موارد ذیل نمونه تدابیری هستند که برای حفظ و ایجاد سلامتی در تن پس از استحمام لازم و ضروری هستند: ( بهترین زمان برای دوش گرفتن تدابیر پس از حمام ، چرا میگن شب حموم نرید در مرجع طب ایرانی اسلامی )

* آب سرد ننوشید، زیرا بدلیل گرمای حمام، بدن گرم شده و سلول‌های بدن به نوعی تشنه‌اند و سریع آب سردی را که هم‌دمای بدن نیست، جذب می‌کنند که موجب کاهش حرارت غریزی بدن می‌شود.

* یکدفعه از حمام خارج نشوید و خود را سرد و گرم نکنید، زیرا بدلیل حرارت و رطوبت حمام، منافذ پوست باز شده و هوای سرد سریع جذب بدن می‌شود، بخصوص در فصل زمستان. در تابستان نیز پس از حمام خود را در معرض مستقیم باد کولر قرار ندهید.

* بلافاصله پس از خروج از حمام، غذا میل نکنید، زیرا بدلیل گرمای حمام، حرارت از درون بدن به سمت ظاهر و سطح بدن می‌آید و بدلیل نبودن حرارت درونی در باطن بدن، هضم ضعیف می‌شود.

برای رفع این مشکل خواب کوتاه و سبکی پس از حمام برای رجوع حرارت به باطن بدن، توصیه می‌شود، پس از کمی خواب، غذا میل کنید تا حرارتی که با خواب به تن برگشته، به هضم غذا کمک کند.

* ورزش سنگین و خستگی مفرط، خشم و عصبانیت، جماع و روزه گرفتن پس از حمام کاملی که آداب حمام (چرک کردن، تعریق و…) رعایت شده باشد، توصیه نمی‌شود، چون باعث خشکی بدن، لاغری و ضعف می‌شود، زیرا گرمای حمام با حرارت خود رطوبت بدن را کم کرده است، این امور نیز پس از حمام با افزایش حرارت بدن، منجر به کاهش حرارت و رطوبت غریزی بدن می‌شوند.

* افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، ناشتا حمام بروند و سعی کنند با تعریق، رطوبات و بلغم اضافی بدن خود را پایین بیاورند. افرادی که می‌خواهند چاق شوند، پس از هضم اول غذا (هضم معدی) حدودا دو ساعت پس از خوردن غذا، که معده سبک شده باشد، حمام بروند. ( بهترین زمان برای دوش گرفتن تدابیر پس از حمام ، چرا میگن شب حموم نرید در مرجع طب ایرانی اسلامی )

بهترین زمان برای دوش گرفتن ، پس از استحمام ، تدابیر پس از حمام ، چرا میگن شب حموم نرید ، مرجع طب ایرانی اسلامی
بهترین زمان برای دوش گرفتن ، پس از استحمام ، تدابیر پس از حمام ، چرا میگن شب حموم نرید ، مرجع طب ایرانی اسلامی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا