پوست، مو، زیبایی و تناسب اندامدرمان بیماریها

علت و درمان بوی بد عرق

treatment of bad sweat odor

علت بوی بد عرق

عرق بدبو ناشی از مُرّه‏ی صفراست. یعنی صفرای آمیخته با بلغم آبکی. در واقع رطوبت هست، صفرا هم به آن اضافه می‌شود. ( استاد علی صادقیان ، درمان بوی بد عرق دکتر خیراندیش ، علت عرق بدبو ، سایت نوبت دهی حکیم خیراندیش  )

صفرا خلطی تیز و تند هست که وظیفه آن انتقال خون به عروق ریزِ اندام انتهایی است. چون این صفرا حرارت دارد و این حرارت بر رطوبتهایی که در بافت مانده و متعفن شده، تصرف می‏‌کند و باعث تبخیر آن می‌شود؛ که در نتیجه رطوبت تبدیل به بخار می‏‌شود.

و این بخار از طریق منافذ بدن بخصوص در جاهایی که زمینه اش بیشتر باشد، خارج می‏‌شود؛ مانند زیر بغل، ناحیه گردن و کشاله ران این تعریق وجود دارد؛ یعنی جاهایی که استحکاک دارد و گرما افزایش پیدا می‌‏کند، این بخار خارج می‏‌شود، و با در معرض هوا قرار گرفتن سرد شده و به شکل عرق دفع می‌شود، و چون صفرا غالب است و رطوبت متعفن وجود داشته، باعث به وجود آمدن بوی بد می‌شود.

درمان عرق زیاد

اگر بخواهید جلوی عرق را بگیرید و یا منفذ دفع را ببندید، از پودر نشاسته استفاده کنید، که بایستی آن را در ناحیه دفع بمالید؛

بهترین مام ضد تعریق، نشاسته است. یا مالیدن کمی سرکه موجب بسته شدن منافذ آن نواحی شده و بتدریج و تکرار آن رطوبت را تحلیل میبرد.

باید توجه داشت که این موارد فقط جلوی تعریق را می‏گیرد، ولی جلوی بوی بد را نمی‏گیرد. برای رفع بوی بد، باید ریشه ‏ای عمل کرد.

درمان بوی بد عرق

برای درمان عرق بدبو باید حرارت کبد را تعدیل کرد و رطوبت متعفن شده را در جریان انداخت، و از طریق ادرار یا تعریق دفع کرد. و بهترین گزینه ها در رفع این مشکل به صورت ریشه ای: آب زرشک، آب انار، شربت رب انار، شربت آبلیمو یا آبغوره است.

که بایستی نیم ساعت قبل از ناهار و شام استفاده کرد. علت آن هم این است که چون می‏خواهیم اثر مستقیم روی کبد بگذارد و حرارت کبد را تعدیل کرده و خون لطیفی ایجاد کند که بتواند صفرا را ببُرد و به آن رقت دهد.

اگر فرد مغزش سرد بود، یا غلبه سردی داشت، ولی کبد گرم بود، باز هم موارد فوق را نیم ساعت قبل از غذا می‏دهیم که حرارت کبد را تعدیل کند، ولی غذا را از گرمی ها، مانند ارده، کره حیوانی، سرشیر، زرده تخم‏ مرغ عسلی با شیرینی های طبیعی می‏دهیم. شب هم آبگوشت یا کباب می‏دهیم که جلوی سرد شدن مغز را بگیرد.

ولی گاهی غلبه سردی خیلی زیاد است و این ترشی‏‌ها تأثیر منفی می‏گذارند، در این صورت بجای ترشی‏ها، فالوده سیب و یا آب سیب می‏دهیم. سیب در دوم گرم و تر است، یعنی سردی به فرد نمی‏دهد، در عین حال شوینده اخلاط فاسد و عفونی است و خلطی که موجب تعفن و بدبویی شده است را رقت می‏بخشد و از بدن دفع میکند.

نکته) اگر آب سیب باعث یبوست فرد شد، باید به آن روغن بادام شیرین اضافه کرد.

محقق و پژوهشگر: استاد علی صادقیان ( درمان بوی بد عرق دکتر خیراندیش ، علت عرق بدبو ، سایت نوبت دهی حکیم خیراندیش )

علت و درمان بوی بد عرق ، استاد علی صادقیان ، درمان بوی بد عرق دکتر خیراندیش ، علت عرق بدبو ، سایت نوبت دهی حکیم خیراندیش 
علت و درمان بوی بد عرق ، استاد علی صادقیان ، درمان بوی بد عرق دکتر خیراندیش ، علت عرق بدبو ، سایت نوبت دهی حکیم خیراندیش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا