رسانهکتاب

دانلود کتاب طب اکبری

Akbari medicine book

معرفی کتاب طب اکبری

کتاب طب اکبری نوشته‌ی محمداکبر ارزانی با نام اصلی محمداکبر بن میرمقیم است که از پزشکانِ دانشمند ایرانی محسوب می‌شود. وی در زمان پادشاهی اورنگزیب عالمگیر، شیراز را به قصد هندوستان ترک کرد و مقیم آنجا شد.

در احوالات این حکیم، گفته شده است که در جوانی اشتیاق فراوانی به فراگیری دانش پزشکی داشت، ولی به دلیل آن که فقط زبان فارسی می‌دانست و عربی (زبان علمی آن روزگار) را نمی‌دانست، پزشکان معاصر از پذیرفتن او به عنوان دانشجوی پزشکی خودداری می‌کردند. سرانجام او پس از یادگیری زبان عربی و اتمام تحصیلات رایج پزشکی، برای دسترسی آسان فارسی زبانان به منابع علمی پزشکی مصمم شد آثار خود را، به زبان فارسی بنویسد.

از این رو، برخی لقب ارزانی را برای این حکیم به این دلیل می‌دانند که وی آموزش پزشکی را با فارسی‌نویسی و ساده‌نویسی ارزان کرده است و بعضی گفته‌اند که این لقب از آن رو بوده که کتاب های وی از جمله میزان الطب، درمان های بسیار ارزان قیمتی را برای عامه مردم مطرح نموده است.

لیکن به‌نظر نمی‌رسد این تصورات صحیح باشد چنان‌ که مولف کتاب اطبای عهد مغلیه، این عنوان را به خاطر ارادت وی به حضرت ارزان‌شاه (از عرفای هند) و انتساب وی به مرشد می‌داند.

این حکیم تألیفات بسیار با ارزش و متعددی به ‌زبان فارسی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها کتاب طب الکبری می‌باشد:

طب اکبری، دوره کاملی از علم‌الامراض که ترجمه‌ای از کتاب ارزشمند «شرح اسباب و علامات» نفیس بن عوض کرمانی ست که با حذف مباحث فلسفی و افزوده‌هایی از کتاب‌های دیگر در دو مجلد، آن ‌را به انجام رسانیده است.

  • جلد اول این کتاب  در برگیرنده دوازده باب می باشد.
  • و در جلد دوم این کتاب در برگیرنده باب‌های سیزدهم تا بیست و هفتم می‌باشد.

که هر کدام از این جلدها مشتمل بر چند فصل و قسم می‌باشد که در ادامه برای بهره مندی بیشتر دوستداران طب ایرانی اسلامی جهت دانلود و استفاده قرار گرفته است.

معرفی کوتاه کتاب طب الکبری

نام کتاب: طب اکبری 2جلد.

دانلود کتاب طب اکبری ، معرفی کتاب طب اکبری
دانلود کتاب طب اکبری ، معرفی کتاب طب اکبری

نویسنده: محمد اکبر ارزانی دهلوی.

موضوع: پزشکی اسلامی و سنتی.

تعداد مصحف:

  • جلد اول: 1073 صفحه.
  • جلد دوم: 1042 صفحه.

فرمت: PDF

حجم:

  • جلد اول: MB  3.17
  • جلد دوم: 3.57 MB

برای دانلود کتاب طب اکبری جلد اول کلیک نمائید.

برای دانلود کتاب طب اکبری جلد دوم کلیک نمائید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا