گیاهان و دمنوش‌هامفردات داروئی

مضرات گیاه چمن

Complications of the grass plant

مضرات چمن

در ایام نزدیک نوروز، شاهد ایجاد فضای سبز در پارک‌ها و بوستان‌ها با گیاه چمن هستیم؛ که متاسفانه این گیاه عوارضی دارد که در ذیل به بحث در مضرات چمن می‌پردازیم. باشد که تغییری در ایجاد فضای سبز صورت گیرد:

یک محقق آمریکایی تحقیقی را با عنوان چمن غذا نیست انجام داد، و در این تحقیق نشان داد که در آمریکا برای یک هفته آبیاری ۲۳ میلیون هکتار چمن، ۲۷۰ میلیارد گالن آب نیاز است؛ در حالی که این میزان آب برای ۸۰ میلیون هکتار سبزیجات و محصولات ارگانیک در طول تابستان کافی است.

گیاهی که به عنوان فضای سبز در کشور ایران نیز استفاده می‌شود چمن است؛ و این گیاه روزی یکبار باید آبیاری شود، در صورتی که گیاهان و سبزیجات خوراکی هر ۷ یا ۱۵ روز بنابر ویژگی که دارند به آب نیاز پیدا می‌کنند.

بنابراین از نظر اقتصادی کشت گیاهان و سبزیجات خوراکی به جای گیاهی مانند چمن که هیچ بهره مفیدی ندارد؛ بسیار مناسب و با صرفه‌تر است.

تولید گازهای سمی از دیگر معایب چمن است، به طوری که اگر آب مورد نیاز در زمان مقرر برای این گیاه تامین نشود، خراب می‌شوند و با تولید گازهای سمی سبب آلودگی هوا و تخریب خاک می‌شوند.

نکته: نشستن روی چمن، چه با زیرانداز چه بی زیرانداز موجب جذب رطوبت آن توسط بدن شده و در پدید آمدن و تشدید دردهای مفصلی بسیار اثرگذار است.

مضرات چمن ، خواص چمن ، خصوصیات گیاه چمن
مضرات چمن ، خواص چمن ، خصوصیات گیاه چمن

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا