درمان بیماریهادستگاه گوارش و کبد

علت و درمان بیماری کولیت اولسراتیو

Treatment of ulcerative colitis

کولیت اولسراتیو

برای درمان کولیت اولسراتیو ، بایستی این بیماری را شناخت؛ بیماری کولیت اولسراتیو یا کولیتروده، یک بیماریِ روده بزرگ می‌باشد که باعث خون‌ریزی می‌گردد. و معمولا کولون و رکتوم روده را درگیر می‌نماید.

و در کل این بیماری با بیماری آی‌بی‌اسِ روده (IBS) با درجاتی تفاوت، هم‌خانواده هستند.

علت کولیت اولسراتیو می‌تواند جزء اختلالات ژنتیکی و یا عفونت‌های ویروسی، عفونت‌های باکترایی و … باشد. که هم می‌توانند شروع کننده و یا تحریک کننده‌ی این بیماری باشند.

این بیماری قسمت‌هایی از روده بزرگ و کولون را دچار التهاب کرده و باعث زخم و خونریزی می‌شود. که این خونریزی‌ها می‌تواند به دفعات مکرر اتفاق بیفتد.

علائم بیماری کولیت اولسراتیو

در این بیماری دفع، به صورت مکرر اتفاق می‌افتد، چون دفع به صورت کامل اتفاق نمی‌افتد و فرد خود، احساس این دفع ناتمام را دارد.

در هر اجابت مزاج، دفع همراه با خون می باشد.

این افراد دل‌پیچه‌ها و دردهای شدیدی دارند، و با توجه به دفع و خونریزی های مکرر معمولا از خوردن غذا خودداری می‌کنند، و این باعث کم خونی و سوء تغذیه در این افراد می‌شود.

علت بیماری کولیت اولسراتیو

افراد مختلف با توجه به ژنتیک خود در قسمت های مختلف بدن، دچار ضعف هستند، و عوامل مختلفی می‌توانند این ضعف را به بروزِ بیماری مبدل نمایند.

ضعفِ بدن این بیماران، روده‌ی آنهاست و علت بروز بیماری نیز افزایش بیش از اندازه و غلبه بلغم در روده این بیماران است. این غلبه سردی باعث ضعف زیاد سیستم ایمنی این افراد می‌شود و در نتیجه باعث زخم و خونریزی می‌گردد.

درمان کولیت اولسراتیو
درمان کولیت اولسراتیو

درمان کولیت اولسراتیو

در طب رایج، مثل بسیاری از بیماری‌های دیگر درمان قطعی ای وجود ندارد، فقط در حد نگه دارنده‌ی این بیماری و اینکه علائم آن را کنترل کنند. البته در بسیاری از موارد این علائم کنترل نمی‌شود و یا دوباره شدت می‌گیرد. پس بایستی به درمان قطعی این بیماری در طب سنتی بپردازیم.

بهترین و اساسی‌ترین درمان آن ترکیب عرق نعنا و بارهنگ می‌باشد.

این ترکیب، روده را گرم می‌کند و آنتی بیوتیک و دفع کننده سموم بدن نیز می‌باشد. و همچنین در درمان کرون و IBS نیز موثر هست.

و میزان مصرف آن با توجه به شدت بیماری و مدت درگیری فرد، متفاوت است.

ترکیب های سیاه‌دانه نیز در این موارد بسیار مفید می‌باشد، زیرا التهاب را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را از حالت اختلال به مرور خارج می‌کند و قوت می‌بخشد، و از ترکیبات آن میتوان به دوسین و شربت شونیسل نام برد.

دمنوش های اسطوخودوس، سنبل الطیب و یا بهارنارنج با توجه به خاصیت آرامش بخشی که دارند، می‌توانند در درمان این بیماری مفید باشند؛ چرا که استرس و اضطراب عاملی است برای تضعیف سیستم ایمنی بدن، که در این صورت مجالی می‌شود برای بروز و شدت گرفتن بیماری‌ها.

از ترکیبات مثمر ثمر دیگر ترکیب پودرسنجد با عسل می‌باشد. پودر سنجد داروی اصلی دستگاه گوارش است و برای معده و روده مفید، قابض خونریزی، خون ساز، ترمیم کننده، و برای دفع بلغم موجود در رودها مفید است.

بادکش

بادکش وسیع شکم نیز سیستم ایمنی موضعی بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد و باعث گرم شدن روده ها و دفع بلغم آن می‌شود.

همچنین نباید از اصلاح تغذیه و تغییر سبک زندگی خود به عنوان مهم ترین رکن درمان غفلت نمود.

تاثیرات مثبت این روش درمانی در 2 الی 3 هفته اول نمایان می‌شود. و درمان کامل و قطعی آن نیز ممکن است 3 الی 4 سال به طول بینجامد.

البته شفا در دستان خداوند منان می‌باشد.

و در پایان توصیه می گردد قبل از هر روش درمانی، با متخصص طب سنتی مشورت شود.

علت بیماری کولیت اولسراتیو ، علائم بیماری کولیت اولسراتیو
علت بیماری کولیت اولسراتیو ، علائم بیماری کولیت اولسراتیو
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا