بهداشتدرمان بیماریهاسبک زندگیکرونا

مصاحبه ی حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا

Corona virus detection

شناخت ویروس کرونا از منظر حکیم حسین خیراندیش

**وبا از كرونا قوی تر بود درمان كرديم**

این روزها در حالی دنیا تحت تاثیر شیوع ویروس مرگبار کرونا قرار گرفته که سازمان جهانی بهداشت و متخصصان پزشکی از سراسر جهان تنها راه مقابله و پیشگیری از این بیماری را شست‌و‌شوی مرتب دست‌ها و قرنطینه خانگی می‌دانند. در حالی علم پزشکی دنیا در مقابل این ویروس جدید کرونا راهکاری برای ارائه ندارد که طی قرن‌های گذشته طب سنتی ایرانیان توانسته بیماری‌های مشابه عفونی و خطرناک‌تری را همچون وبا درمان کند. در این بین دکتر حسین خیراندیش، پدر طب سنتی ایران، رعایت بهداشت عمومی و تقویت سیستم ایمنی بدن با داروهای گیاهی را از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا عنوان می‌کند و معتقد است که این بیماری در افرادی که مزاج سرد و تر دارند بیشتر خود را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان با روش‌های ساده به مقابله با کرونا بروید در ادامه متن گفت‌وگوی ما را با حکیم حسین خیر اندیش را بخوانید.

* دلايل همه‌گير شدن کرونا

به تعبير شما، دلايل همه‌گير شدن و رشد سريع کرونا در کشور ما چيست، با توجه به اينکه در دنياي مدرن امروز يک ويروس به راحتي مي‌تواند تهديد جهاني به حساب بيايد و مردم در برابر آن ناتوان هستند؟‌

آسيب‌پذيري مردم دنيا و ايرانيان در مقابل کروناويروس که از خانواده آنفلوآنزاهاست، از تغيير سبک زندگي و معماري سرچشمه مي‌گيرد. سبک زندگي مردم در پنج دهه اخير به گونه‌اي تغيير کرده که ضريب پذيرش و استعداد پرورش انواع ويروس و باکتري را در بدن انسان افزايش مي‌دهد و همين امر موجب شده بدن انسان در برابر ويروس‌هاي طبيعي، صنعتي و مصنوعي به شدت آسيب‌پذير باشد و ويروس با سرعت در ميان آنها نشر پيدا کند و اپيدمي ‌شود. امروزه مردم در زندگي‌شان از طبيعت فاصله گرفته‌‌اند و در فصول سال از سرما و گرماي صنعتي استفاده مي‌‌کنند، به عنوان مثال اکثر مردم ايران در زمستان از گرم‌کننده‌هاي خيلي شديد و در تابستان از کولر‌هاي گازي بهره مي‌برند و همين امر موجب ضعف شديد ريه‌ها شده است.

يک فرد 50 ساله به طور طبيعي 50 زمستان را تجربه مي‌کند و بدن انسان نيازمند است که در اين مدت هواي سرد تنفس کند، ولي بر اساس زندگي امروزي، يک فرد در زمستان هميشه هواي گرم تنفس مي‌کند و منازل و محل کارشان را بيش از اندازه گرم نگه مي‌دارند، وقتي هواي گرم در زمستان تنفس مي‌کنيد، ريه‌‌ها ضعيف مي‌شود. ضعف در ريه‌ها و به تبع آن تضعيف قلب، سيستم گوارش و… باعث ورود آسان و ماندگاري ضعيف‌ترين ويروس‌ها به ريه‌ها مي‌شود و اختلالات ريوي حاصل اين اتفاق است و بعد در گردش خون در عروق و کاهش کارايي قلب تاثيرگذار خواهد بود.

بدون ترديد امروزه ريه‌هاي اکثر مردم ايران ضعيف شده است و کرونا نيز مستقيم روي ريه و دستگاه تنفسي اثر مي‌گذارد.

زمینه پیدایش کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا
زمینه پیدایش کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا

از سوي ديگر تغيير نوع سبک زندگي باعث شده که مردم کمتر در زمستان هوس خوردن غذاهاي گرم مزاج داشته باشند، آنها چون هواي گرم تنفس مي‌کنند، در زمستان کاهو، خيار و سالادهاي سرد مصرف مي‌کنند، تا اشتهاي خوردن غذا پيدا کنند. عدم‌تمايل بدن به خوردن غذاي گرم در فصل زمستان، باعث ضعف بدن و پذيرش بيماري‌ها از طريق عفونت، ميکروب‌ها و ويروس‌ها مي‌شود.

نکته بعدي در بي‌توجهي ما به گندزداهاي حاکم بر نظام طبيعت است که از آنها بهره نمي‌گيريم. خورشيد مي‌تواند تمام عفونت‌ها را پاک کند، ولي ما از اين نعمت خدادادي غافل هستيم. ما در تابستان در معرض نور مستقيم خورشيد قرار نمي‌گيريم و معماري و خانه‌هاي ما به‌گونه‌اي طراحي شده که اصلا آفتاب‌‌گير نيستند و گردش هوا در آن جريان ندارد.

نوع معماري خانه‌هاي ما، زمينه‌ساز رشد و پرورش ويروس است.

با توجه به موارد مذکور امروزه جمعيت بالاي 50 تا 60 سال سن که مزاج سرد دارند در معرض شديد بيماري‌هاي زمينه‌اي همچون ديابت سرد و استرس روان قرار دارند، چون اين بيماري‌ها سرد هستند و کساني که سرد مزاج‌تر هستند، کرونا و ديگر ويروس‌ها براي آنها خطرناک‌تر است.

تا چند قرن پيش انسان‌ها سم مي‌خوردند و با سم زندگي مي‌کردند، در آن زمان نه آسفالتي وجود داشت و نه ديوار گچکاري، ديوارهاي کاهگلي نيز باعث جذب ميکروب مي‌شدند، اما مردم زندگي سالم‌تري داشتند، چون از طبيعت و مصرف غذاهاي درست غافل نبودند. حالا در تهران 700 کيلومتر مربع آسفالت قابل شست‌وشو وجود دارد، اما ويروس به سرعت در همين آسفالت جابه‌جا مي‌شود، چون مردم از نظر بنيه مزاجي ضعيف شده‌اند و زمينه پذيرش ويروس را دارند.

* کرونا، جنگ بيولوژيکي؟

تا چه‌اندازه باور داريد که شيوع کرونا در جهان، يک جنگ بيولوژيکي يا جنگ زيستي است؟

در شرايط فعلي که حاکمان دنيا دور از وجدان انساني، طراحي‌هاي خاصي براي ادامه حاکميت‌‌شان دارند، اصلا نمي‌توانيم از حمله بيولوژيک غافل باشيم. ما از آنها سوابقي همچون بمباران اتمي ژاپن و گسترش سلاح‌هاي شيميايي را داريم، پس نمي‌توان از چنين دولت‌هايي انتظار داشت که به سلامت جهاني وفادار باشند. اما فارغ از دليل اين اتفاق، اين يک واقعيت است که رعايت مسائل بهداشتي در رفتارهاي روازنه و رعايت اصول بدن در مقابل خوراک، نبايد در ميان ما فراموش شود. به‌ هر حال اين بيماري به سرعت در حال گسترش است و بايد به فکر جلوگيري از همه‌گيري آن باشيم و‌گرنه در آينده‌اي نزديک مي‌تواند به يک تهديد براي بشريت تبديل شود‌.

کرونا، جنگ بيولوژيکي ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا
کرونا، جنگ بيولوژيکي ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا

* روش درمان کرونا در طب اسلامی ایرانی

طب سنتي ايرانيان با قرن‌ها سابقه و تجربه توانسته بسياري از بيماري‌ها همچون حصبه، وبا و حتي سرطان‌ها را درمان کند، آيا در حال حاضر اين طب قادر است که کرونا را نيز مهار کند يا واکسني براي آن بسازد؟ ‌

با بيش از 30 سال سابقه در زمينه اين طب به جرات مي‌توانم بگويم بله.

ايرانيان در سابقه و تجربه طب سنتي ثروتمندترين کشور جهان هستند و اگر توانايي‌هاي فرهنگي، سابقه تاريخي، علمي و تجربي را با سازمان‌هايي که حالا حاکميت بهداشتي دنيا را برعهده دارند، مقايسه کنيم، اصلا توانايي ما صدها برابر آنهاست و آنها تجربه اين طب را ندارند.

به عنوان مثال در شيوع کرونا، شاهد بوديم که سازمان جهاني بهداشت و صدها پزشک متخصص از سراسر دنيا دور هم جمع شدند و فقط به اين جمع‌بندي رسيدند که بايد مردم مرتب دست‌هايشان را با آب و صابون بشويند، در حالي که طب سنتي ايران تاکيد جدي بر شست‌و‌شوي دست‌ها به وسيله صابون و حتي نمک دارد که توان گندزدايي آن بالاتر از صابون و الکل است.

بدون‌ترديد بعدها همين شست‌و‌شوي دست‌ها با الکل و ضدعفوني‌کننده‌هاي صنعتي باعث بروز بيماري جديد پوستي مي‌شود.

امروزه دست‌ جهانيان نه‌تنها براي تهيه داروي درمان کرونا خالي است، بلکه براي ابزار شست‌و شو نيز گزينه مناسبي ندارد. در اين شرايط ايران بايد به سرمايه‌هاي تاريخي خود روي بياورد. همان‌طور که شما هم اشاره کرديد ما سابقه درمان وبا، سل و حصبه را داريم که از کروناويروس بسيار خطرناک‌تر هستند.

7000 سال قبل خانم «ايرانبان» که نام ايران از او گرفته شده است، متوجه شد که جمعيت اين سرزمين بيمار مي‌شوند و سريع مي‌ميرند. او ماموراني را به مسير آبرفت‌ها اعزام کرد و آنها متوجه شدند حيواناتي در مسير آب‌ها مرده‌اند و آب شرب مردم را آلوده مي‌کنند و از اين طريق بيماري مسري و عفوني کشور را فرا گرفته است. او براي جلوگيري از شيوع مرگِ سراسري، دستور داد مردم در ظرف غذايشان پونه و نعنا بريزند، و اين امر موجب توقف بيماري شد.

ما در طول تاريخ کشورمان هر 100 تا 200 سال يک حمله ويروسي و بيماري شايع وبايي را تجربه کرده‌ايم که مستقيم در سيستم گوارشي تاثير مي‌گذاشت و هوا و آب را آلوده مي‌کرد، اين بيماري نيز با همين روش درمان مي‌شود.

در زمان قاجار بيماري همه‌گير وبا کشور را فرا گرفت و پزشکان طب سنتي در آن زمان‌ معده و روده را با ترکيب مواد غذايي و خوراکي گرم مزاج که در دسترس‌شان بود، گرم مي‌کردند و بيمار درمان مي‌شد.

همه تلخي‌ها، شوري‌ها، تندي‌ها و شريني‌ها جز تلخي کافور، جزو خانواده‌ خوراکي‌هاي گرم هستند و غذا را گرم مزاج مي‌کنند و مردم مي‌توانند اين مواد را در قالب سوپ و عرقيات مصرف کنند.

حالا بعد از 7000 سال مردم ما همان مردم هستند و کرونا به جاي آب، هوا را آلوده کرده است. ويروسي که در آب جاري است، بسيار قوي‌تر از ويروسي است که در هوا جريان دارد و مصرف روزانه نعنا و پونه به شکل سبزي در وعده‌هاي غذايي و اسانس نعنا مي‌تواند آن را درمان کند. اگر نعنا در دسترس مردم نبود از پياز و پيازچه و ديگر خانواده‌هاي نعنا استفاده کنند، چون خاصيت گند‌زدايي شديد دارد.

پيشنهاد ديگر ما مصرف شربت عسل است که مقداري ليمو، آبغوره و نمک را در آن بريزند و هر چهار ساعت ميل کنند. چون اين امر موجب افزايش مقاومت بيشتر بدن در برابر هر نوع ويروس عفوني مي‌شود. از سوي ديگر يکي از پزشکان که چند روز پيش بيماري کروناي خود را درمان کرده بود به من گفت که هر دوساعت يک قرص زنجبيل خوردم و بيماري‌ام مهار شد. اين سابقه هزاران سال ما در روش درمان بيماري‌هاي عفوني و خطرناک‌تر از کروناست.

* مدت زمان فراگیری کرونا

اگر با مواردي که شما به آن اشاره کرديد و فرضيه‌هاي ديگر مانند گرم شدن زمين، کرونا ريشه‌کن نشود، آيا مي‌توان اين بيماري را با طاعون، وبا، آنفلوآنزاي اسپانيايي و موارد خطرناک ديگر که جان ميليون‌ها نفر را گرفته است، مقايسه کرد؟‌

بله با تداوم اين بيماري، به‌طور طبيعي آمار مرگ و مير نيز افزايش پيدا مي‌کند و اين امر تهديد بزرگي براي جهان است. کرونا چون در معرض باد بهاره قرار دارد، اين احتمال وجود دارد که با گرم شدن زمين ويروس از بين برود و همه ما اميدواريم تا پايان فروردين 99 از بين برود.

باد بهاري يک جابه‌جايي هواست، مردم از گرماي صنعتي فاصله مي‌گيرند و از هواي طبيعي بيشتر استفاده مي‌کنند و در اين شرايط تغيير مزاج در بدن انسان رخ مي‌دهد و بدن قوي‌تر مي‌شود.

اما چون بيش از 70 درصد مردم کشور ما زندگي طبيعي ندارند، بنابراين ممکن است که زمان بيشتري اين بيماري در ايران به طول بينجامد.

اين روزها استان‌هاي شمالي با شيوع بيشتر کرونا درگير هستند چون رطوبت هوا در آن نقاط بيشتر است و استان‌هاي جنوبي و گرم‌تر از اين بيماري خالي‌ترند، پس افرادي که بدن‌شان زمينه سردي طبيعي دارد، يا افراد کهنسال، ميانسال و جوانان با مزاج سرد، بايد خودشان را گرم نگاه دارند.

ضد‌عفوني هوا با اسپند مورد تاکيد است.

کساني که خانه‌شان آفتابگير نيست مي‌توانند از بخور نعنا استفاده کنند.

آنهايي که اختلال تنفسي شديد پيدا کردند اسانس نعنا را با مقداري روغن زيتون و بنفشه به بيني‌شان آغشته کنند.

آنهايي که کرونا دارند بادکش از کتف بدون خونريزي مي‌تواند هر روز يک مرتبه در زمان 15 دقيقه به آنها کمک کند.

افرادي نيز که وارد مرحله تب شدند، عسل و سياه‌دانه مصرف کنند، تا تب‌شان کنترل شود.

افرادي که مي‌خواهند پيشگيري کنند صبح قبل از صبحانه سيب يا آب سيب بخورند.

استفاده يک پر‌نمک قبل و بعد از غذا که بزاق را آغشته کند و فضاي دهان را بگيرد، مي‌تواند ويروس را بکشد. توصيه مي‌کنم همه يک نمکدان کوچک به همراه داشته باشند. اين امر موجب افزايش فشار خون نمي‌شود.

جويدن 7 تا 21 دانه سياه‌دانه در طول روز يا مصرف يک قرص زنجبيل براي درمان موثر است.

درمان کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا
درمان کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا

* کرونا و روغن بنفشه

طي چند وقت اخير اظهار‌نظر يک کارشناسان طب اسلامي موجب واکنش مردم شده است. فردي که کتاب پزشکي هاريسون را به آتش کشيد، مدعي شد مصرف روغن بنفشه در قسمت انتهايي بدن باعث درمان کرونا مي‌شود و اين اظهار نظر در بسياري از رسانه‌هاي داخلي و خارجي واکنش منفي به همراه داشت، نظر شما در‌باره کليت طب اسلامي چيست‌؟

به‌طور کلي هيچ طبي را نمي‌توان منع و بي‌فايده خواند و هر طبي به وسيله يک‌سري مباني علمي و تجربي در طول سال‌ها ثابت شده است، حالا اگر فردي به دليل ناآگاهي صحبتي را مطرح مي‌کند، ما نبايد کليت آن طب را زير سوال ببريم. برخي از مدعيان طب سنتي و طب اسلامي روش تبیين‌شان سازگار با فرهنگ اجتماعي ما نيست. رسانه‌هاي خارجي نيز که به اين موضوع با ديد طنز پرداختند، غير‌منصفانه عمل کردند، اما باور ما اين است که کرونا چون در مرحله نخست، سيستم تنفسي و ريه انسان را درگير مي‌کند، پس بايد دهان و مجاري تنفسي را در اولويت قرار داد، نه قسمت انتهايي بدن و سيستم گوارشي که بعدها دچار مشکل مي‌شود.

اگر افرادي نيز مي‌خواهد از روغن بنفشه استفاده کنند بايد آن را به بيني بزنند.

* روش های درمان کرونا

يکي از مواردي که اين روزها در فضاي مجازي شاهد آن هستيم، فروش محصولات گياهي توسط برخي از متخصصان طب سنتي است که وزارت بهداشت آنها را نفي مي‌کند، با اين حال عده‌اي ادعاي درمان کرونا را با محصولات‌شان دارند و معتقدند وزارت بهداشت و درمان حتي درخواست آنها را بررسي نکرده و به آنها بي‌توجه شده است، تفسير شما از اين شرايط چگونه است؟‌

وزارت بهداشت نمي‌تواند در زماني کوتاه دارويي را آزمايش و تاييد کند و اين امر بسيار زمان‌بر است. اگر فردي ادعا دارد که مي‌تواند با يک دارو و شربت گياهي به درمان کرونا کمک کند، بايد ابتدا درخواستش را در وزارت بهداشت ثبت کند. داروي آن فرد بايد تعريف و زمينه اجرايي آن مورد بررسي قرار گيرد که ترکيب دارو تا چه‌اندازه استعداد بالقوه در درمان اين بيماري را دارد.

در مرحله بعد دارو روي يک‌سري بيماري‌هاي مشابه آزمايش مي‌شود و در نهايت با تشکيل کميته‌اي موارد مشاهده شده مورد بررسي قرار مي‌گيرد. اکثر افراد اين ادعا را دارند که داروي آنها چون بيماري مشابه را درمان کرده پس مي‌تواند براي درمان کرونا نيز موثر باشد، اما بررسي اين موضوع بسيار زمانبر است و نمي‌توان از وزارت بهداشت انتظار داشت که در مدت کمتر از يک ماه، همه شربت‌ها و داروهاي گياهي را مورد ارزيابي و سنجش قرار دهد.

ما با يک پديده و تهديد جهاني مواجه هستيم و بايد از ميان صدها پيشنهاد برتر، پيشنهادي را که داراي پشتوانه عميق علمي و تاريخي است، مورد بررسي قرار دهيم.

بايد موارد کلان بيماري کرونا را در ابتدا در نظر بگيريم و اين بيماري را تعريف کنيم و مجموعه‌اي از داروها و غذاهايي را که توانسته‌اند شبيه چنين بيماري‌اي را درمان کنند به عنوان يک داروي مقطعي (نه قطعي) به کار بگيرم و در اين فرصت مسير مطالعاتي را روي تقاضاها بررسي کنيم.

حالا مجبور هستيم از پديده‌هاي شبيه کرونا که در تاريخ رخ داده، الهام بگيريم و يک تحليل طبي از نگاه طب سنتي به اين بيماري داشته باشيم تا براساس اين تحليل‌ها، طرح درمان آن را در پيش بگيريم.

هم‌اکنون ما در کشورمان سه طبقه جمعيتي داريم، جمعيت مستعد درگيري کرونا، جمعيتي که در فاز طبيعي قرار دارد و جمعيتي که در فاز حاد بيماري هستند. ما بايد داروها را روي آنها همزمان و به صورت 24 ساعته آزمايش کنيم و اطلاعات را با يکديگر در ميان بگذاريم.

آن زمان مي‌توان اميدوار بود که واکسن يا داروي درمان کرونا کشف شود، اما اينکه بگوييم چون فلان شربت يا داروي گياهي قبلا بيماري مشابهي را درمان کرده و فردا آن را در شبکه‌هاي اجتماعي بفروشيم، اصلا کار درستي نيست.

پیشگیری از کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا
پیشگیری از کرونا ، مصاحبه با حکیم حسین خیراندیش در مورد ویروس کرونا

بیشتر بخوانید: پیشگیری و درمان کرونا

بیشتر بخوانید: پیشگیری و درمان کرونا 2

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫20 نظرها

 1. سلام آقای دکترهمسرم ديروزتاحالا کمی سرفه خشک داردوتب خودمم تب دارم نمیدونم چکارکنم میشه راهنمایی کنيد

 2. سلام ، پس ترکیب اسانس نعنا با روغن بنفشه برای افراد گرم مزاج که مبتلا به کرونا هستن نباید استفاده بشه؟ یعنی فقط روغن بنفشه کفایت میکنه ؟

 3. سلام منظور حکیم درباره سبزیجات گرم و تند یعنی چی من چنتاشونو فهمیدم ، نعنا ، پونه ، شاهی ، پیازچه بقیه موارد و میشه سمشونو بگین دیگه کدوم سبزی ها گرم و تند هستن

 4. به نام خدا
  سلام
  آیا میشه برای خارج کردن سریع خلط از قرص جوشان خلط آور درکنار دارو های دکتر خیراندیش استفاده کرد آیا اینا یعنی داروهای شیمیایی با داروهای گیاهی و طب سنتی تداخل ندارن؟ میشه از قرص جوشان نیز درکنار داروهای خلط آور که دکتر خیراندیش تجویز کردن استفاده کرد ، درمورد پیاز عسل باید روزی چند بار استفاده کرد و منظور از یدونه پیاز یک دونه کامل پیاز یا یک پر از یدونه پیاز

  1. سلام
   بهتر است از داروهای شیمیایی همچون قرص جوشان استفاده نشود چون مکانیسم اثر انها با داروهای گیاهی متفاوته و در بیشتر اوقات تداخل دارند.
   هر دو ساعت، یک پر پیاز با عسل.
   البته میشه یه پیاز کوچک را در یک وعده با عسل خورد که این بسته به تحمل فرد دارد.

 5. سلام
  درمورد اسانس نعنا و روغن بنفشه داخل بینی هر چند ساعت یکبار باید استفاده بشه آیا برای پیشگیری نیز میشه استفاده کرد

  1. سلام
   روغن بنفشه هر دو ساعت یکبار دو قطره داخل بینی و استفاده از آن محدویتی ندارد.
   ولی اسانس نعنا فقط مزاج سرد و یا کسی که غلبه سردی دارد استفاده شود در غیر این صورت موجب سردرد و یا سبکی خواب فرد می شود.

 6. با عرض سلام
  ببخشید میدونم سوالی که می پرسم ربطی به موضوع نداره میخوام طرز تهیه نان خانگی بپرسم که برای معده ضعیف ضرر نداشته باشه که تقریبا برای همه مزاج ها مفید باشه و چاق کننده و تقویت کننده باشه با عرض معذرت به خاطر سوالم ،با سپاس از شما

  1. سلام
   روش پخت که بایستی تحقیق کنید و از افراد مطلع بپرسید
   فقط آرد بایستی طبیعی باشه، خمیر مایع از عطاری ها تهیه کنید.
   نان را می توانید شبیه کیک بپزید که به اصطلاح کماچ گفته می شود.
   می توانید روی ساج نازک کنید و تهیه کنید.

 7. سلام لطفا اگه کسانی که مبتلا به کرونا بودن و با طب سنتی و یا با دارو های تجویزی حکیم خیراندیش درمان شدن فیلم بگیرید و در کانال و سایت بزارید تا مردم امید به زندگی پیدا کنند چون استرس همه خیلی بالارفته
  لطف میکنید اگه فیلم های بیشتر از درمان شدگان کرونا که با طب سنتی درمان شدن بزارید اجرتون باخدا

 8. با عرض سلام خسته نباشید
  استاد خیراندیش برای تنگی نفس شدید اسانس نعنا مخلوط با روغن بنفشه داخل بینی تجویز کردند چه مقدار اسانس نعنا و چه مقدار روغن بنفشه باید مخلوط کرد
  درضمن چطور تنگی نفس رو برطرف میکنه ؟ آیا خلط آوری میکنه یا ویروس رو ازبین میبره یا هواگیری ریه رو افزایش میده؟

 9. سلام
  عذر میخوام استاد خیراندیش دراینجا مصرف اسانس نعنا را پیشنهاد کردند آیا این برای پیشگیری است یا درمان و باید چطور و چند ساعت یکبار مصرف کرد
  – درمورد شربت عسل شور لیمویی هم میخواستم بدونم مکانیزم اثرش چطوره آیا خلط اوره یا تب بر، این شربت چطور با ویروس کرونا درگیر میشه
  درمورد اسانس نعنا با روغن بنفشه باید داخل بینی آغشته بشه یا جلوی بینی
  و اینکه چطور تنگی نفس شدید رو برطرف میکنه؟

  1. سلام
   نعنا هم برای پیشگیری توصیه می شود و هم درمان
   چندساعت یکبار بسته به مزاج فرد
   هر یک ساعت یکبار استشمام زیر دماغ کمک کننده این است که ریه باز شود
   برای خوارکی فقط بعد از غذای سنگین استفاده شود.
   در شربت عسل شور لیمویی، لیمو مانع صعود بخارات می شود و حرارتی که موجب تبخیر رطوبت می شود را تحلیل می برد و تعدیل می کند
   عسل تحلیل برنده رطوبت داخل معده می باشد.
   در جلوی بینی استفاده شود.
   مکانیسم درمان یک بحث تخصصی و زمان بر هستش.

 10. عالی بود . عالی عالی

  فقط اگه میشه روی موضوع ضدعفونی کننده ها کمی بیشتر بحث کنید.
  برای پاکسازی هوای محیط از اسپند استفاده کنیم؟؟
  برای سطوح از چه چیزی؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا